Plávanie a členstvo v plaveckom klube

plávanie

Ak máte vo svojom okolí nejakých plavcov, ktorí berú túto aktivitu vážnejšie alebo sa zúčastňujú určitých súťaží, skúste sa ich opýtať , čo by vám poradili ako prvé, keď sa chcete v plávaní výraznejšie zlepšiť. Určite vám poradia aj to, že by ste sa mohli prihlásiť do plaveckého klubu, oddielu, resp. tímu. Členstvo v takomto klube vám pomôže po mnohých stránkach. Pozrime sa aspoň na tie najhlavnejšie pozitíva, ktoré z toho plynú.

Naučíte sa plávať

Základným dôvodom, prečo sa pridať k plaveckému oddielu, je skutočnosť, že sa naučíte plávať rýchlejšie. Vyplýva to z toho, že vaše tréningové jednotky budú pod dohľadom skúsenejších ľudí, kvalita tréningu bude vyššia ako v prípade samostatného plávania (aspoň vo väčšine prípadov) a aj ostatní plavci vás budú nútiť siahnuť na svoje limity.

Ranné vstávanie, ktoré je v prípade návštevy plaveckého klubu bežné, môže byť síce niekedy otravné, no ak máte tento šport radi a chcete sa v ňom rýchlejšie zlepšovať, určite sa to vyplatí.

Spolu s rýchlosťou plávania sa bude samozrejme zlepšovať aj vaša plavecká technika. Organizované programy pravdepodobne zvýšia počet vašich plaveckých jednotiek v týždni. S nárastom tréningového objemu sa prirodzene zlepšia aj technické návyky. Navyše, budete pod dozorom trénerov a vašich kolegov, vďaka čomu budete môcť oveľa ľahšie identifikovať a napraviť prípadne nedostatky vo vašom plaveckom štýle. Vedomosti odborníkov a nové technické možnosti (napr. video a počítačové analýzy) vás posunú vpred oveľa rýchlejšie. Na niektoré veci skrátka sami vôbec neprídete.

Ďalším plusom je, že tak stretnete nových športovcov. Niektorí ľudia, ktorí športujú samostatne, zvyknú tvrdiť, že na vyššej úrovni je potrebné brať tréningy vážne a sústrediť sa pri nich. To je síce pravda, no nie vždy je to len o tvrdej drine.

V dobrej spoločnosti sa vždy nájde čas aj na zábavu, s ktorou sa potom aj ťažšie tréningy zdajú o niečo ľahšie. Okrem toho sa budete môcť naučiť mnohé správne návyky len obyčajným pozorovaním skúsenejších plavcov. Nikdy neviete, kto bude členom vo vašom plaveckom klube a aké užitočné rady vám môže poskytnúť.

Tip: Pomôcky na plávanie

Disciplína a trpezlivosť

Pridaním sa k plaveckému klubu sa posilní taktiež vaša disciplína, zodpovednosť a trpezlivosť. Uvedomíte si, že ste súčasťou fungujúceho tímu a nebudete chcieť byť tým, ktorý vynecháva tréningy, mešká alebo má laxný prístup. Zlé návyky z minulosti sa tak odstránia oveľa efektívnejšie. Plávanie je o dlhodobom zlepšovaní a o posilňovaní trpezlivosti, s čím vám kolektív určite pomôže.

Spomeňme si ešte, že členstvo v plaveckom oddiele často znamená tiež to, že sa budete zúčastňovať určitých typov súťaží. Či už pôjde iba o súperenie v rámci vášho vlastného tímu, prípadne o oficiálne súťaže na rôznej úrovni, bude vás to nútiť pracovať na sebe usilovnejšie.

Foto zdroj: thinkstock