Plánovanie a výdrž ako základ úspechu

Jednou z mnohých príčin zlyhania pri tvarovaní tela je, že ľudia považujú tréning a stravovanie za krátkodobú, sezónnu záležitosť. V ich chápaní stačí trochu pocvičiť, spotrebovať niekoľko balení proteínového prášku a potom si len užívať výsledky vykonanej práce. Z dôvodu, že ako začiatočníci zatiaľ nedisponujú potrebnými znalosťami, väčšinou sa ani žiadnych výsledkov nedočkajú.

Plánovanie a výdrž ako základ úspechu

Je jasné, že ľudia by chceli byť úspešní okamžite a za použitia najjednoduchších spôsobov, no skutočný úspech sa dostaví oveľa neskôr. Posilňovaciemu a fitness tréningu sa musíte venovať s dlhodobou perspektívou. Mal by sa stať pevnou súčasťou vášho životného štýlu a jednou z pravidelne sa opakujúcich činností.

Klasické posilňovanie je doslova o cieľavedomom rozvíjaní a budovaní nielen tela, ale aj osobnosti, o kultivovaní nielen vonkajších svalov, ale tiež psychiky. Takto definovaná aktivita predstavuje celý rad myslení a výcviku, ktoré sú riadené vašou osobnou disciplínou. Kým sa v posilňovni alebo pri tvorbe stravovacích plánoch viac udomácnite, prídete na to, že tento nový životný štýl má tendenciu preniknúť do každej oblasti vášho života. Ráno po prebudení by ste už mali mať aspoň približnú predstavu o náplni dňa, aby ste mali dostatok času a lepšiu organizáciu jednotlivých aktivít vrátane tréningovej jednotky.

Ešte náročnejšie ako návyk na pravidelný tréning je disciplinované stravovanie. Na tréning vám totiž stačí pozbierať odhodlanie raz denne a navyše je to tá časť celého systému, ktorú máme najradšej. No diéta a správne stravovanie vyžadujú motiváciu, vôľu a sebazapieranie prakticky pri každom jedle počas dňa. Skúste si na to spomenúť vždy, keď začnete jesť. Ak patríte k ľuďom, ktorí z rôznych príčin vynechávajú raňajky a potom v škole alebo v zamestnaní zjedia niekoľkonásobné porcie nie príliš zdravých jedál naraz, budete musieť zmeniť svoje návyky.

Výber potravín v obchode, príprava jedál a ich pokojná konzumácia, denný rozvrh jednotlivých činností, čas na tréning, čas na regeneráciu, priestor na prácu a rôzne záľuby, to všetko znamená dve podstatné veci – plánovanie a uskutočnenie. Jedno nejde bez druhého. Keď sa vám stane, že nebudete mať chuť ísť trénovať, položte si otázku, čo vlastne chcete dosiahnuť a čo všetko ste už pre to urobili. Formovanie postavy bez fyzickej aktivity je prakticky nereálne. Skúšajte techniku pripomínania cieľa a zvažovania negatívnych dôsledkov tak dlho, kým to bude fungovať podvedome a po čase to nebudete potrebovať. Zvyknete si stále niečo robiť a osvojíte si tie správne činnosti. Čím viac dôležitých cieľov a povinností máme, tým ľahšie a takmer automaticky ich budeme plniť. Na druhej strane, prílišný nadbytok voľného času a ničnerobenia vedie k lenivosti a rozpadu disciplíny.

K najdôležitejším vlastnostiam osobného rozvoja patrí trpezlivosť a výdrž. Tak ako nejde oddeliť tréning od výživy a regenerácie, nie je možné ani očakávať zázračné zmeny postavy a kondície zo dňa na deň. Úspech vyžaduje ochotu obetovať čas a svedomito dodržiavať vyššie spomenuté podmienky.

Foto zdroj: thinkstock