Pivo po tréningu – áno či nie?

Zvyknete si po tréningu dať pohár dobrého vychladeného piva? Alebo si skôr myslíte, že to nie je ten najlepší spôsob dodržiavania pitného režimu?

Pivo po tréningu – áno či nie?

V podstate ide o veľmi diskutovanú otázku, ktorá, zdá sa, nemá jednoznačnú odpoveď. Na jednej strane je totiž pivo ako nápoj po tréningu zatracované, na druhej strane velebené.

Pivo po tréningu – Negatíva

Dá sa povedať, že jedno pivo po preteku alebo tréningu zaženie pocit smädu – bohužiaľ však nezostáva často len pri jednom. Podľa niektorých odborníkov nie je ani z hľadiska vodného hospodárenia nášho organizmu úplne vhodné a navyše obsahuje alkohol, ktorý je pre metabolizmus a samozrejme najmä pre pečeň veľkou záťažou.

Keďže je pivo alkoholický nápoj, má rovnaké účinky ako ostatné alkoholické nápoje a to predovšetkým diuretický účinok, ktorý je z hľadiska pitného režimu úplne nevhodný. Z tohto hľadiska je jasné, že výrazne spomaľuje regeneráciu síl a znamená teda neskoršie zotavenie, ktoré sa prejaví negatívne hlavne na druhý deň v zápase alebo v účinnosti tréningu.

Pivo po tréningu – Pozitíva

Je tu však aj ďalší pohľad. Podľa niektorých odborníkov, ak si po dlhom behu, náročnom posilňovaní či futbalovom zápase, dopraje človek polliter dobrého piva, neuhasí tým len smäd, ale údajne skutočne prospieva svojmu zdraviu.

Podľa európskych výskumov je polliter piva po cvičení oveľa prospešnejší ako pohár vody. Cukry, soli a bublinky totiž pomáhajú dodať bunkám tekutinu rýchlejšie ako číra voda. Oxid uhličitý v pive pomáha uhasiť smäd rýchlejšie, zatiaľ čo pivové karbohydráty nahrádzajú stratu cukrov počas fyzickej námahy.

Výsledky vzišli z pokusov, na ktorých sa zúčastnilo dvadsaťpäť študentov Granadskej univerzity v Španielsku. Odborníci ich vyzvali, aby usilovne cvičili v teplotách okolo štyridsať stupňov Celzia a dostali sa takmer do stavu úplného fyzického vyčerpania. Jednej polovici dobrovoľníkov potom vedci predložili polliter piva, zatiaľ čo zvyšok dostal rovnaký objem vody. 

Následne experti odmerali úroveň hydratácie študentov, motorické vlastnosti a schopnosť koncentrovať sa. Výsledky u tých, ktorí dostali pivo, boli výrazne lepšie ako u študentov popíjajúcich po cvičení vodu. Španielski odborníci teda odporúčajú, aby pravidelne cvičiaci ľudia, najmä atléti a kulturisti, konzumovali denne polliter piva ako súčasť svojej tréningovej výživy :)

Nealkoholické pivo

Čo sa týka nealkoholického piva, to je možné odporučiť po záťaži, v žiadnom prípade nie pred športovým výkonom alebo počas neho. Dôležitým faktom je vhodná teplota nápoja. Najideálnejšou teplotou je teplota prirodzenej spodnej vody, čiže 10 až 12 stupňov. V tomto prípade nealkoholické pivo naozaj dobre hasí pocit smädu.

Foto zdroj: thinkstock