Pilates

pilates

Pilates predstavuje komplexný systém pohybov, ktorý postupne zmení nielen Vaše telo ale aj Váš životný štýl.

Tvorca metódy Pilates – Joseph Hubertus Pilates (1880-1967), trpel už ako dieťa rôznymi chronickými chorobami – najmä pohybového aparátu. Obrovská snaha prekonať svoje zdravotné ťažkosti a viera v seba samého ho priviedli k rôznym náukám a pohybovým technikám. Časom dospel k vytvoreniu vlastnej metódy, založenej predovšetkým na koncentrácii, stabilite, kontrole, presnosti, hlbokom dýchaní, predstavivosti a plynulosti pohybov.

Tieto základné princípy sa uplatňujú pri každom jednom cviku a pomáhajú tak spoznávať vlastné telo omnoho intenzívnejšie než si dokážeme predstaviť. Časom sa zlepšuje držanie tela, postoj, krásne sa formuje postava, prechádzajú bolesti chrbta, povolí stuhnutá šija aj bolesti hlavy. Človek si postupne uvedomuje, ako dôležité je správne dýchanie, precíti aj tie vnútorné svaly, o ktorých ani nevedel a hodinu za hodinou prekonáva sám seba.

V súčasnosti máme vo voľnom čase na výber množstvo pohybových aktivít – squash, golf, tenis, fitness… pri každej takejto aktivite však dochádza k jednostrannému zaťažovaniu až preťažovaniu určitých svalových skupín. Iné svaly naopak zostávajú ochabnuté.

Metóda Pilates si zakladá na rovnováhe – jednotlivé cvičenia, prípadne zostavy cvičení sú zamerané na odstraňovanie takejto svalovej nerovnováhy. Rovnako sa venuje ochabnutým svalom, ktoré potrebujeme spevniť, ako aj preťaženým svalom, skráteným, ktoré potrebujeme uvoľniť – natiahnuť.

Metóda Pilates je užitočná nielen tým že rovnovážne formuje postavu, ale aj tým, že človeka učí vnímať a ovládať svoje telo v priestore tak, aby jeho pohyby boli plynulé a estetické. Každý, kto sa nemal možnosť venovať tancu a napriek tomu ho chytila za srdce salsa, samba či zumba, má vďaka pravidelnému cvičeniu metódy Pilates možnosť výrazne zlepšiť svoj tanečný prejav a vďaka tomu sa cítiť sebaistejšie.

Rovnako ako sa dieťa musí najprv naučiť abecedu, aby vedelo spájať písmenká do slov a skladalo jednotlivé vety, tak sa vďaka metóde Pilates má takmer každý človek možnosť naučiť správne a plynulo vykonávať jednotlivé pohyby a harmonicky formovať svoju postavu.

Zároveň táto metóda podporuje koncentráciu a trpezlivosť, pretože Pilates prináša vytúžené ovocie tomu, kto zotrvá, vydrží a nevzdáva sa.

Tak ako sa to podarilo samotnému Josephovi H. Pilatesovi.

Pilates, tanečno-relaxačné pobyty, kurzy špeciálneho druhu masáže Japonskej AMMA.

Foto zdroj: thinkstock

Tags: