Penový valec

Pred desiatimi rokmi by sa zrejme rada silových a kondičných trénerov, či fyzioterapeutov pýtala, akým spôsobom sa dá dlhý valcovitý pás peny využiť. Dnes však takmer každý odborník vie, že v jeho tréningovej, resp. terapeutickej miestnosti by penový valec nemal chýbať.

Penovy valec

Čo sú penové valce a ako ich využívať?

Predstavte si jednoduchý valcovitý kus vyrobený z tvrdej peny, ktorého dĺžka môže byť od 30 centimetrov až do viac ako jedného metra. Priemer penového valca je zvyčajne 15 centimetrov. Techniky využitia sú veľmi rôznorodé a pritom aj jednoduché.

Pôvodným zámerom bolo, aby športovci alebo pacienti tlakom a pohybom pôsobili na citlivé oblasti vo svaloch. Ide o takzvanú „samo-masáž“.

Rolovanie špecifickej časti ľudského tela po penovom valci spôsobuje hlbokú kompresiu, ktorá pomáha „rozbaľovať“ časom vznikajúce svalové uzlíky. Obrazne povedané, váš sval je ako šnúrka, ktorá keď sa zauzlí, je kratšia. Pokiaľ zatiahnete za oba konce šnúrky, uzol sa stane pevnejším, a preto musíte problémové miesto riešiť osobitne a rozuzliť ho. To isté platí aj pre svaly. Niekedy strečing nemusí byť tým pravým, čo potrebujete, nakoľko dané uzlíky len viac priťahujete. Pre obnovenie pôvodnej dĺžky svalu, jeho ohybnosti a funkčnosti, sa používajú práve penové valčeky. Tie sú dĺžkou prispôsobené pre všetky hlavné svalové skupiny a ich rehabilitáciu.

Každé miesto tela prechádzajte samostatne, napríklad zadnú časť stehien alebo nižšiu a vyššiu časť chrbtice. Zastavte na každom bolestivom mieste po dobu 10 až 30 sekúnd a pokračujte prechodom na ďalšiu oblasť.

Penovy valec

V spomenutom časovom intervale by ste mali cítiť ústup bolesti. Tlak pôsobiaci na miesto regulujete vašou silou. Zo začiatku môžete pociťovať mierne bolesti, ale vaše svalové tkanivo si začne zvykať na tento nový pocit a akceptuje formu vlastnej masáže. Tá by sa mala stať postupne jednou z vašich každodenných činností. Kompresia pôsobí relaxačne na vaše nervy, uvoľňuje svaly, zvyšuje prietok krvi a pomáha telu rýchlejšie sa rehabilitovať. Inými slovami, „valcovanie“ zmierňuje bolesť a vaše svaly sa budú cítiť lepšie.

Výhodou penových valcov je, že vďaka ich rôznej veľkosti ich môžete použiť kdekoľvek a kedykoľvek. Spríjemníte si pozeranie televízie alebo prípravu na spánok, sedavé zamestnanie, ale aj začiatok, či koniec tréningu. Niektorí športovci používajú namiesto penových valcov ako alternatívu aj lopty rôznych veľkostí, tie však nie sú príliš praktické a hlavne pre začiatočníkov ich vôbec neodporúčame.

Foto zdroj: thinkstock