Padák ako tréningová pomôcka

Padák ako tréningová pomôcka

Rozvíjanie rýchlosti, sily a výbušnosti športovcov za pomoci odporových síl padáku.

Možno ste si doteraz mysleli, že padák sa využíva iba pri zoskokoch z lietadla, avšak už dávno tomu nie je tak. Padák dokonca radíme k jednej z najefektívnejších pomôcok pre rozvoj rýchlosti, sily a výbušnosti. Už po krátkom čase badať v týchto smeroch radikálne zlepšenie výsledkov. Pridaný odpor vzduchu pri rýchlom behu na krátke vzdialenosti posilňuje hlavne lýtka, stehenné a sedacie svalstvo.

Základom je dôkladné rozcvičenie, je potrebné si uvedomiť, že špecifické časti organizmu budú pod neobvyklou záťažou. Nevynechajte ani strečing, svaly musia byť zahriate a uvoľnené. Šprint je výbušná činnosť už sama o sebe, preto s padákom „v chrbte“ sa náročnosť priamo úmerne násobí.

Použitie padáku je veľmi jednoduché. Pomôcka sa obopína okolo pása upínacím popruhom so suchým zipsom. Behy, tréningové jednotky, sa vykonávajú v sériách, a to najčastejšie na vzdialenosti 50, 100 alebo 200 metrov.

Príklad tréningovej jednotky

Na vzdialenosti 100 metrov absolvujeme prvú rovinu s padákom. Odštartujeme na signál, padák sa rozvinie a my pocítime spätnú silu, ktorá nás bude pri behu brzdiť. Snažíme sa dosiahnuť najvyššiu možnú rýchlosť a vyhnúť otáčaniu.

Po krátkom oddychu sa pripravíme na ďalší beh rovnakej vzdialenosti. Opäť vyvíjame najvyššiu možnú rýchlosť, v polovici trate padák za behu odopneme a odpor zmizne. Takúto sériu opakujeme ešte dvakrát. Po istom čase, keď sa budete s padákom cítiť pohodlnejšie a istejšie, intenzitu a počet behov môžete zvýšiť.

Padák, ako tréningovú pomôcku, nevyužívajú v tréningovom procese iba šprintéri, ale aj futbalisti, hokejisti, či tenisti. Na trhu sú dostupné rôzne verzie tréningových padákov, vyberáme si podľa veľkosti, napríklad veľkosť M/L je určená pre športovcov od 68kg do 95kg a veľkosť pásu 32 „- 56“. Padák na zvyšovanie tréningovej záťaže má rozlohu od 1.4 m2 do 2.8 m2.

Foto zdroj: gofit.net