Osobný tréner – nevyhnutnosť alebo luxus?

Mnohí ľudia, ktorí sa rozhodnú začať viesť aktívnejší život, schudnúť, spevniť telo či nabrať svalový objem, po prvotnom váhaní zamieria priamo do fitnescentra. Je takmer pravidlom, že začiatočníci v posilňovni nevedia ako na vec a hanbia sa opýtať. Je to jednou z najväčších chýb, pretože neznalosť cvičebných postupov a nesprávne vykonávanie cvikov môže viesť k neefektívnemu tréningu a následne k neuspokojivým výsledkom.

Osobný tréner – nevyhnutnosť alebo zbytočný luxus?

Čo je však horšie, aj k zdravotným komplikáciám či zraneniam. Ďalšou častou začiatočníckou chybou je aj nesprávna alebo žiadna rozcvička. Jedným z riešení ako sa vyhnúť takýmto ťažkostiam, je nájsť si vhodného cvičebného "parťáka". Môže sa ním stať priateľ, ktorý sa pohybuje vo fitnescentre už dlhší čas alebo profesionál.

Osobný tréner je človek, ktorý by vám v posilňovni nemal slúžiť ako priateľ na klebetenie no nesmie byť ani despota, ktorého sa budete báť. Mnoho ľudí váha, či sa oplatí investovať do takejto služby. Začiatočníkom sa určite oplatí – aspoň niekoľko prvých hodín v posilňovni by mali stráviť pod vedením profesionálneho trénera, ktorý ich zasvätí do tajov aeróbneho aj anaeróbneho tréningu, zásad a postupov správneho cvičenia a mnohokrát i výživy.

Počas niekoľkých lekcií so skúseným trénerom získate toľko "know-how" a praktických rád, ktoré by ste márne hľadali v príručkách. Metódou pokus-omyl by ste na ne možno prišli o rok či dva. Kľúčovým faktorom v tom, aby ste na svojho trénera spomínali s vďakou a dobrým pocitom, je správny výber vhodnej osoby.

Predtým ako si zaplatíte osobného fitness učiteľa, by ste si mali dobre premyslieť niekoľko vecí a podľa nich vyberať. V prvom rade si musíte stanoviť, či chcete cvičiť doma, vo verejnom fitnescentre, v súkromných fitness zariadeniach alebo vonku. Väčšina trénerov v našich končinách cvičí s klientmi v prostredí verejných fitnescentier alebo v prírode či na špeciálnych športoviskách. Ak chcete cvičiť pod dohľadom doma, musíte počítať s tým, že bude náročnejšie nájsť vhodnú osobu. Taktiež si budete musieť priplatiť.

Tu sa už dostávame k ďalšiemu bodu – financie. Mali by ste vopred reálne zhodnotiť svoje možnosti a vyberať podľa toho, aby ste trénera vôbec mali z čoho zaplatiť. Niekedy je možné objednať si profesionála v rámci menších skupín – napríklad budete cvičiť traja s jedným trénerom a teda sa platba zníži na tretinu. V tomto prípade však musíte prijať fakt, že sa nebude venovať výlučne vám.

Ďalšou dôležitou vecou vo výbere je vaša osobnosť, temperament a povaha. Mali by ste si ujasniť, či chcete človeka, ktorý bude nad vami "vládnuť tvrdou rukou" alebo skôr trpezlivého a pokojného trénera, ktorý vás bude jemne posúvať vpred a nebude mu prekážať opakovane vám ukazovať jeden cvik aj päť krát. Taktiež je dôležité uvedomiť si, že tréner vás má viesť a zamerať svoju pozornosť plne na vás, zlepšenie vašich zručností a vaše osvojenie správnych techník a postupov.

Pokiaľ by ste zistili, že tréner si s vami chodí len budovať svoje svalstvo, nájdite si radšej iného. Náplňou jeho práce totiž nie je pracovať na sebe, ale na vás a plniť vaše požiadavky. Správny a skúsený tréner musí mať profesionálny prístup a rozsiahle praktické i teoretické poznatky, musí vedieť odhadnúť vaše možnosti a v rámci nich vám navrhnúť realistické a bezpečné ciele. Nemôže byť k vám hrubý alebo nepríjemný, no ani ľahostajný alebo príliš priateľský.

S trénerom by ste sa mali cítiť uvoľnene a príjemne. To, či máte správneho trénera, spoznáte podľa svojich pocitov. Na cvičenie s ním by ste sa mali tešiť a po istej dobe by ste mali sami na sebe pozorovať plody vášho spoločného úsilia. Ak vám čokoľvek na osobnom trénerovi nesedí, môžete sa popozerať po inom. Majte však realistické nároky. Môžete požadovať znalosti, skúsenosti, referencie či zodpovedný prístup. Avšak nepočítajte s tým, že tréner za vás schudne či naberie kondičku. To už je vaša povinnosť a zodpovednosť voči sebe samému.

Tréner je iba prostriedkom, ktorý vám vašu cestu k vysnívaným cieľom môže spríjemniť a výrazne uľahčiť.

Foto zdroj: thinkstock