Olivy ako funkčná potravina

Olivy majú mnoho prospešných účinkov a vlastností, ktoré pozitívne ovplyvňujú náš zdravotný stav a vzhľad. Ak ste ich doteraz konzumovali len občasne a aj to maximálne ako súčasť pizze, porozmýšľajte nad ich trvalým zaradením do vášho jedálnička. Tu je niekoľko presvedčivých dôvodov:

Olivy ako funkčná potravina

1. Olivy a prospešný tuk, ktorý obsahujú, sú jedným z naturálne najbohatších zdrojov vitamínu E, ktorý je silným antioxidačným prvkom – je schopný zachytávať a neutralizovať voľné radikály vo všetkých častiach organizmu, v ktorých sú prítomné tuky.

2. Majú výrazné protizápalové účinky. Sú schopné obmedzovať prejavy reumy, zápalu kĺbov alebo astmy.

3. Naše telo potrebuje aj zdroje dobrých tukov, ktorých je v olivách množstvo (predovšetkým mononenasýtené mastné kyseliny). Pomáhajú prijímať živiny a mikronutrienty z rôznych pokrmov, podporujú mozgovú činnosť a mentálne procesy, majú pozitívny vplyv na duševný stav, podporujú spaľovanie telesného tuku a mnoho iného.

4. Kombinácia mononenasýtených mastných kyselín a vitamínu E pomáha nielen ochraňovať bunky proti voľným radikálom, ale prispieva aj k tomu, aby boli tepny ľahko priechodné a zlepšuje cirkuláciu krvi.

5. Olivy sú tiež zdrojom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre fungovanie srdca a takisto pri podpore nálady a obmedzení depresívnych stavov.

6. Vysokým obsahom vápnika patria medzi najlepšie zdroje ovocia celkovo (áno, olivy sú skutočne ovocím; navyše jedno z najstarších druhov na svete).

7. Sú doslova nabité mnohými minerálnymi látkami, ktoré dodávajú telu viacej energie a sily.

8. Sú bohatým zdrojom tzv. polyfenolov. Polyfenoly sú látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré sa vyznačujú aj protiplesňovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

9. Olivy obsahujú luteín, ktorý má priaznivé účinky na zdravie očí a takisto obmedzuje predčasné starnutie pokožky.

10. Olivy obsahujú veľa vlákniny. Sú výbornou detoxikačnou potravinou a zbavujú organizmus nepotrebných a škodlivých látok.

11. Olivy s ich tukmi a prospešnými látkami sú už po stáročia univerzálnym a hlavne naturálnym liekom, ktorý pomáha pri rôznych problémoch a komplikáciách (od obyčajného kašľu, prechladnutia, pri popáleninách, bolestiach svalov, kĺbov, až po srdcové problémy a iné závažnejšie choroby).

12. Špeciálne silný je ich vplyv na pokožku a jej zdravie. Chránia ju pred vysušovaním a pomáhajú rýchlejšie zregenerovať po rôznych typoch poškodení. Nie nadarmo sa olivový olej využíva aj v kozmetickom priemysle.

Foto zdroj: thinkstock