Nikdy nie je neskoro

Možno si trochu vymýšľam a trochu vám pridám. No možno sa mi podarí odhadnúť situáciu úplne presne. Už dávnejšie vám nie je dvadsať rokov, v mladosti ste istý čas trénovali a celkom to išlo. Lenže potom prišlo prvé stabilné zamestnanie, veľa stresu, založenie rodiny, viacero povinností a málo času. V súčasnosti by ste sa do posilňovne radi vrátili, ale nie ste si úplne istí, do akej miery a či vôbec sa ešte dokážete zlepšiť.

Nikdy nie je neskoro

Pochybujete, že môžete dosiahnuť dobré výsledky, či už sa bavíme o nabratí nových svalových objemov, alebo o redukcii telesného tuku. V tomto smere vlastne už neveríte ničomu, ani sami sebe. Takýchto a podobných prípadov existuje nespočetne veľa.

V prvom rade si musíte uvedomiť úplne najzákladnejšiu a jednoduchú vec – nikdy nie je neskoro začať znovu! Pracovať na svojej fyzickej kondícii a dosahovať výrazné a pozitívne zmeny je možné v každom veku. Veď nakoniec aj skúsenosti z praxe ukazujú, že najväčšie pokroky sa môžu u viacerých ľudí prejaviť až po tridsiatke, kedy sú nielen telesne, ale hlavne duševne zrelí. Všetko bude závisieť len od toho, ako sa budete snažiť. Ak však budete naďalej váhať, zbytočne to oddialite.

Zakúpenie permanentky do kvalitnej posilňovne (prípadne zariadenia vlastnej posilňovne v domácom prostredí), zostavenie jednoduchého a účinného tréningového plánu zo základnými cvikmi a jeho pravidelné opakovanie bude zásadným krokom vpred.

V tomto úvodnom období vôbec nemusíte riešiť presné počítanie kalórii, gramáž jednotlivých živín a ich biologickú hodnotu. Odvádzalo by vás to od plnenia základných vecí a komplikovalo adaptáciu na nový životný štýl. Zatiaľ sa len snažte, aby strava bola kvalitná, pravidelná, zdravá a aby podporovala dosiahnutie stanovených cieľov.

Jadrom vášho problému je možno motivácia, ktorú musíte nájsť predovšetkým sami v sebe. Ten kto chce, nájde cestu. Kto nechce, nájde výhovorku.

V úvode sa vyhnite pričastým myšlienkami na objemné nadlaktia a vyrysované brucho. Trénovať a stravovať sa výhradne za účelom obdivuhodného, pozornosť priťahujúceho zovňajšku môže totiž priniesť dvojité sklamanie. Na jednej strane výsledky nemusia byť dosť rýchle, na druhej strane sú stále málo kvalitné. Namiesto toho nájdite v prvom rade záľubu v tréningovom štýle života. Ak sa vám to podarí, dosiahnutie stanovených cieľov bude určite efektívnejšie.

Priemerný muž nepotrebuje chodiť do posilňovne preto, aby sa z neho stala hora svalov. Podobne priemerná žena nepotrebuje cvičiť preto, aby mala ideálne miery a vyzerala ako profesionálna fitnesska. Je úplne zbytočné hanbiť sa za to, ako momentálne vyzeráte.

Zabudnite na to, že vás ostatní sledujú. Choďte trénovať a urobte z toho rutinu podobne, ako ste napríklad chodili po práci na pivo. Rozdiel bude len v tom, že zamierite inam. V posilňovni máte byť z dobrej vôle a pre radosť, ale taktiež aj kvôli poctivo odcvičeným sériám a výsledkom.

Foto zdroj: thinkstock