Netrénujete príliš mnoho?

Pokiaľ si myslíte, že čím viac času strávite v posilňovni tým lepšie výsledky dosiahnete, ste na omyle. Príliš dlho trvajúci silový tréning vedie k pretrénovanosti. Pretrénovanosť je nerovnováha medzi tréningom a odpočinkom. Pridať si v poslednej sérií niekoľko kíl navyše alebo stráviť o 15 minút viac na bicykli je v poriadku pokiaľ po výkone nasleduje dostatočná regenerácia. Treba počúvať svoje telo.

Netrénujete príliš mnoho?

Pretrénovanosť vedie k poklesu motivácie vrátiť sa opäť do telocvične. Prejavuje sa predovšetkým týmito príznakmi:

  • únava
  • bolesti svalov
  • strnulosť
  • podráždenosť
  • poruchy spánku
  • depresia
  • pokles aeróbneho výkonu a celkový pokles sily
  • zranenia

Ak máte pocit, že ste pretrénovaný, dajte si nejaký čas oddych. Mnoho športovcov sa bojí pár dní vypadnúť z plánu, pretože si myslia, že ich ťažko nadobudnutá úroveň výkonu prudko poklesne. Avšak každodenné dvíhanie činiek bez adekvátnej regenerácie vás neurobí silnejšími. Počas silového tréningu sa na svaloch vytvárajú mikrotrhlinky, ktorých zacelenie trvá 48 až 72 hodín.

Zabrániť pretrénovanosti je možné sústredením sa len na výkon. Teda snažiť sa koncentrovať tréning do kratších časových úsekov, čo výrazne skráti pobyt v telocvični pri zachovaní kompletného tréningového plánu. Dôležitým prvkom je tiež užívať si samotnú svalovú prácu, preciťovať sval. Naučiť sa kedy ešte môžete zabrať a kedy už nie. Vhodne zaradiť do tréningu kardio, obmieňať jednotlivé cviky, teda neupadnúť do rutiny. Každý týždeň môže byť inak orientovaný – na intenzitu, na vyššie váhy, frekvenciu, oddych atď.

Ako už bolo spomenuté, je dôležité naučiť sa počúvať svoje telo a neignorovať jednotlivé príznaky pretrénovanosti. Len citlivý prístup k sebe samému prinesie výsledky.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Sieťka na kriketové lopty

9,90 €

Sport-Thieme Sieťka na kriketové lopty Kúpiť

Volejbalová lopta Molten V5M4500

59,50 €

Volejbalová lopta Molten V5M4500 Kúpiť

Deivo Telocvikárska píšťalka - set 5 nálepiek

3,50 €

Deivo Telocvikárska píšťalka - set 5 nálepiek Kúpiť