Nespavosť po ťažkých tréningoch

Po skutočne namáhavom tréningu má viacero ľudí problém so spánkom. Neschopnosť kvalitne sa vyspať môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Najčastejším z nich je stres a patrí sem aj telesný stres po intenzívnej fyzickej aktivite. Keď sa naučíte, ako s týmto problémom účinne bojovať, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám ho podarí prekonať.

Nespavosť po ťažkých tréningoch

Pri posilňovacom tréningu sa stimuluje tvorba kortizolu, ktorý sa tvorí v nadobličkách. Keď sa kortizol uvoľní do krvného obehu, nastáva katabolický stav a svalové bielkoviny sa odbúravajú. Vďaka tomu začne stúpať hladina krvného cukru a do krvného obehu vstupujú mastné kyseliny. To následne vyvolá reťazovú hormonálnu reakciu, ktorá je riadená inzulínom a adrenalínom. Keď sa dostane hladina adrenalínu na istú úroveň, môže zabrániť vo funkcii ďalšiemu hormónu, ktorým je serotonín. A serotonín je určený práve na to, aby umožnil telu správne odpočívať.

Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť skôr ako navštívite rôznych lekárov, je vhodná suplementácia kombinovaná s niekoľkými podpornými postupmi. Látka s názvom melatonín vám prírodnou cestou pomôže lepšie sa vyspať. Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí z aminokyseliny tryptofán v jednej z mozgových žliaz. Nie je však odporúčané užívať ho pravidelne. Výskumy preukázali, že každodenné užívanie melatonínu môže oslabovať jeho prednosti. Sami zistíte, že jeho niekdajší efekt nie je taký, ako tomu bolo niekedy. Aby ste dosiahli dobré výsledky, začnite so suplementáciou približne 0,3-0,5 mg melatonínu pár hodín pred spánkom v prípadoch, kedy si myslíte, že budete horšie zaspávať. Postupom času, kým si bude telo zvykať na prijímané množstvo, môžete dávkovanie zvyšovať. Maximálne odporúčané dávky sa zvyknú pohybovať v rozmedzí 5-10 mg. Okrem melatonínu môžete pre prípad obmedzenia hladiny kortizolu skúsiť aj doplnky výživy s obsahom látky, ktorá má názov fosfatidylserín.

Tiež sa oplatí analyzovať, aký typ tréningu spôsobuje nespavosť. Keď napríklad zistíte, že horšie spíte po ťažkom tréningu nôh s vysokým pracovným objemom, je dobré tento objem zredukovať alebo si ho rozdeliť do viacerých dní. Často krát to zvykne situáciu vylepšiť. Ak si po namáhavom tréningu lepšie odpočiniete, zlepši sa tým regenerácia a pripravenosť na nasledujúci tréning.

Môžete skúsiť aj ďalšie spôsoby ako je napríklad cvičenie jogy a rôzne meditačné a upokojujúce cvičenia, uvoľňujúci strečing, masáže, teplé kúpele, dýchacie cvičenia a iné relaxačné techniky pred spánkom. Ak žiadny z týchto prírodných a domácich spôsobov nezaberie a problémy so spánkom naďalej pretrvávajú, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc u niektorého špecialistu na danú problematiku.

Foto zdroj: thinkstock