Neprimerané užívanie stimulantov

Neprimerané užívanie stimulantov

Ľudia majú v dnešnej dobe vo všeobecnosti problém s pričastým a nadmerným užívaním rôznych látok so stimulačným efektom. Samozrejme, platí to aj pre oblasť športovania a to hlavne v čase pred tréningami. Zachádza to až ďaleko, že poniektorí bez užívania stimulačných látok netrénujú vôbec. Sú presvedčení o tom, že ich tréning by bol bez stimulantov zbytočný resp. málo produktívny. A naopak, užívanie povzbudzujúcich látok si automaticky spájajú so stavmi nevyčerpateľnosti, výnimočnej motivácie a nadľudských výkonov.

Cvičenie na „dlh“

Únavu tela neustále prekrývajú týmto v podstate umelým spôsobom a očakávajú od toho len samé pozitíva. Lenže takto to dlhodobo nepôjde. Ak vykonávate viac práce ako je vaše telo prirodzene schopné vykonávať a robíte to na dennom poriadku, pretrénovanie je len otázkou času (a to by bol ešte ten lepší prípad).

Pretože trénujete stále tvrdšie, s vyššou intenzitou, väčším pracovným objemom alebo s vyššou frekvenciou a nedávate telu potrebný čas na odpočinok, blížite sa k potenciálnym problémom. V istých okamihoch sa síce môžete cítiť skvelo, ale krátko na to môžu prísť okrem spomínaného pretrénovania aj rôzne choroby (kvôli oslabenému imunitnému systému), zranenia svalov alebo pohybových štruktúr, mentálne vyčerpanie, chronická únava, atď.

Suplementy so stimulačnými účinkami patria k športovým výkonom, ale aj k tomuto musíte pristupovať systematicky a zodpovedne. Užitie maximálnej dávky vášho obľúbeného predtréningového stimulantu spolu so silnou šálkou kávy pred každým tréningom určite nie je tým najlepším príkladom.

Neprekračujte maximálne odporúčané dávky, nekombinujte viacero stimulantov naraz a hlavne ich neužívajte dlhodobo a nie pred každou tréningovou jednotkou. Takto bude totiž nielen klesať ich účinnosť (keďže si telo vybuduje tolerancie), ale môže to mať aj nepríjemné zdravotné dopady.

Neprimerané užívanie stimulantov

Stimulačné látky môžu byť aj vašimi priateľmi, len sa ich musíte naučiť vhodne cyklovať a používať ich s menšou frekvenciou, na najťažšie tréningy a s rozvahou.

Keď už cvičenie bez predtréningovky nebaví

Uvedomte si, že najsilnejším a zároveň najprirodzenejším stimulantom bude vždy vaša myseľ. Ak sa vám na blížiace tréningy vôbec nechce, netešíte sa na nich a vždy čakáte len na ten moment, kým do seba vylejete predtréningový stimulačný nápoj, niečo nie je v poriadku.

Zamyslite sa nad tým skôr, ako bude neskoro. Šálka kávy pred tréningom alebo užitie bežnej dávky komplexnejšieho predtréningového stimulantu párkrát týždenne môže byť v poriadku, no ak to prekračujete vo veľkosti alebo početnosti dávok, pozastavte sa nad tým a lepšie si premyslite váš suplementačný plán.

Rezervy nájdete aj inde

Skúste na to ísť prirodzenejšou cestou a ak vám stále chýba energia, problém je najčastejšie v nekvalitnej strave a slabej regenerácii, čo sú dva najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú energetickú hladinu organizmu. Snažte sa preto prijímať čo najviac naturálnych potravín, dostatok sacharidov v rámci intenzívnych tréningov a dopriať si aspoň 7 hodín spánku (lepšie 8-9 hodín).

Foto zdroj: thinkstock