Neodkladajte už ďalej svoje športové plány

motivacia a sport

Odkladanie, váhanie, otáľanie. Nech už to nazveme akokoľvek, faktom stále zostane, že tieto činnosti negatívne ovplyvňujú naše životy a brzdia aj športové napredovanie. Môžeme sa k nim uchýliť z rôznych dôvodov, no konečný efekt bude vždy rovnako zlý. Ak chcete situáciu napraviť, tak by ste mali v prvom rade zistiť, prečo tak často váhate s jednotlivými činnosťami a ktorých činnosti sa to týka najviac. Následne je vhodné vytvoriť si jednoduchú stratégiu nápravy a držať sa jej.

Odkladanie vo svojej hlavnej podstate predstavuje momentálne vyhnutie sa situácii z dôvodu jej náročnosti alebo pochybnosti, ako pri nej postupovať. Váhame s vecami, ktoré nechceme robiť, nevieme ako ich urobiť, prípadne nie sme si istí ich výsledkom. Toto je však cesta, ktorou sa neodlepíte od priemernosti a nepriblížite sa tej osobe, ktorou v skutočnosti chcete byť.

Možno aj vy patríte k tým, ktorí majú už dlho vytvorené určité ideály a športové ciele. Ciele sú veľmi potrebné, no nenechávajte ich len na úrovni snov a neustálych príprav. Ľudia čakajú na ideálne podmienky, zložito plánujú a vyčkávajú na vhodný deň, ktorý mnohokrát ani nepríde.

Dôležité je začať hneď!

Nemusíte mať najlepšie podmienky a nemusíte mať oveľa viac vedomostí ako máte práve teraz. Začnite si plniť svoje športové ciele jednoducho a pomocou základného plánovania. Pomôžem vám s tým a v nasledujúcich riadkoch uvediem niekoľko jednoduchých krokov v rámci dvoch hlavných oblastí – tréningu a stravovania.

Tréning

– Veďte si tréningový denník a zaznamenávajte si svoje výkony. Je dokázané, že tréningové programy založené na analýze, štatistike, plánovanom progrese a dlhodobej archivácii sú úspešnejšie. Tréning tak bude z dlhodobého hľadiska efektívnejšie a pozdvihne to aj vašu motiváciu.

– Zostaňte pri jednom type tréningového plánu istý čas. Nemôžete to robiť tak, že po niekoľkých dňoch budete preskakovať z programu na program. Zvyčajne to chce aspoň 2-4 týždne, aby sa naplno prejavila efektivita jedného tréningového typu.

– Naplánujte si, kde budete trénovať. Pre niekoho je to jednoduché, ak môže trénovať vždy na jednom mieste. No niekto môže byť dlhšie na cestách, na služobke a podobne. Je dobré myslieť na to dopredu a zistiť si možnosti, kde by ste mohli absolvovať svoj naplánovaný tréning.

– Nájdite si spoľahlivých tréningových partnerov. Najlepšie takých, ktorí budú mať podobné ciele a budú vás motivovať. Trénovanie so sparingpartnerom je navyše mnohokrát aj bezpečnejšie.

– Nebojte sa vyhľadať pomoc v podobe odborného trénera alebo skúsenejšieho cvičenca vo vašej posilňovni. Môžete nadviazať dlhodobejšiu spoluprácu, prípadne využiť len občasné rady. Dobrým zdrojom je samozrejme aj internet, ale tú si musíte dať pozor na rôznorodosť informácii a nekvalifikovanú pomoc.

– Spíšte si svoje ciele a držte sa ich. O dôležitosti stanovenia cieľov ste toho už určite počuli dosť. Je ťažké udržiavať si vyššiu motiváciu, ak vlastne ani neviete, prečo trénujete.

Stravovanie

– Držte sa stravovacieho plánu, ktorý si môžete vypracovať na pár dní, týždeň, prípadne aj na mesiac. Nemusí byť komplikovaný, opierajte sa o základy a vsaďte na nutrične bohaté, organické potraviny.

– Naučte sa pripravovať si jedlo na celý deň alebo na viac dní dopredu. Naučte sa variť vo väčších množstvách, mraziť potraviny a lepšie ich uskladňovať. Nielenže tým ušetríte čas prípravy pokrmov, ale s dopredu pripraveným jedlom sa ani nebudete môcť vyhovárať na to, že práve nemáte po ruke nič vhodné na konzumáciu.

– Majte prehľad o aktuálnych zásobách potravín a pravidelne ho aktualizujte, vďaka čomu bude vaše nakupovanie oveľa efektívnejšie a obmedzíte tým aj možnosť kúpy zbytočných potravín.

– Ak veľa cestujete alebo ste mimo domu dlhšie, berte si so sebou prenosné nádoby s pripraveným jedlom, ktoré je na to vhodné a nepodlieha rýchlemu skazeniu. Veľmi dôležité je nezabúdať na tekutiny.

motivacia a sport

Ak zavediete do praxe tieto jednoduché úpravy, vaša organizácia v rámci tréningu a stravy bude omnoho lepšia a to sa prejaví aj v konečných výsledkoch.

Prestaňte veci odkladať a začnite konať. Zajtra budete mať totiž presne toľko času ako aj dnes.

Foto zdroj: thinkstock