Natrhnutý sval

Natrhnutý sval

V dôsledku preťaženia svalových partií môže prísť aj k ich vážnemu poškodeniu, ba dokonca až k natrhnutiu svalových vlákien.

Sval sa môže poškodiť aj pri extrémnom predĺžení alebo napätí. Hoci natrhnutie svalu sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela, najčastejšie sú postihnuté svaly na dolných končatinách – stehenný a lýtkový sval. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako problémové miesto diagnostikovať a už po stanovení diagnózy promptne reagovať znížením bolesti a urýchliť proces liečby.

Aby sme nerobili predčasné závery pri danom postihnutom a bolestivom mieste, charakterizujme si najskôr stupne závažnosti poškodenia svalových vlákien. Nepodceňujte ani traumatické porušenia integrity svalu. Svalové kŕče sú spôsobené zníženým okysličením a zvýšenou koncentráciou kyseliny mliečnej.

Najmenej závažným problémom je natiahnutie svalu, pri ktorom v danom mieste pociťujete po dobu niekoľkých dní bolesť a stuhnutosť. Ak bolesť pretrváva niekoľko týždňov (1-3 týždne), je sprevádzaná opuchom a hematómom, ide už o stredne natiahnutý sval. Tieto dva stupne nevyžadujú chirurgický zákrok, potrebný je však oddych a obmedzenie akýchkoľvek športových aktivít.

Vhodné je striedať studené a teplé obklady, aby došlo k zvýšenej cirkulácii krvi a jej okysličeniu v bolestivom mieste. Zápal redukujete pomocou analgetík. Bolesť netreba podceňovať a pokiaľ je sprevádzaná horúčkou, opuch je výrazný, postihnuté miesto horúce alebo pocit stuhnutosti pretrváva, neváhajte a navštívte odborného lekára.

Príznaky natrhnutého svalového tkaniva

Pri natrhnutí svalu dochádza vlastne k spoločnému roztrhnutiu niekoľkých svalových vlákien, ktoré ochabia kmeň svalu. K tomu obvykle dochádza, pokiaľ je napríklad dolná končatina nútená ísť za normálny rozsah svojho pohybu, čo núti ísť sval za svoje limity. Všeobecne je známe, že pokiaľ príde k tejto situácii, tá je sprevádzaná aj pocitovým vnímaním a zvukovým efektom prasknutia.

Najčastejšie sa natrhnutie svalu vyskytuje u atlétov, ale aj u tenistov, či bežcov na dlhé trate. Najviac postihnutými časťami sú predný a zadný stehenný sval, oblasť lýtkového svalu a achilovky.

Oblasť rozthnutých svalových vlákien sa ihneď zaplní krvou, preto rýchla reakcia dokáže rozsah zranenia zmierniť. Pokiaľ si uvedomíte, že prišlo k natrhnutiu svalu, ihneď je potrebné s akoukoľvek činnosťou prestať a dolnú končatinu dostať do uvoľnenej polohy, vyložiť ju, aby prietok krvi smeroval od poraneného miesta. Tým aj znížite pocitovú bolesť.

Na zníženie opuchu použite ľad. Ten však neprikladajte priamo na pokožku, ale obaľte do uteráka alebo utierky. Miesto pravidelne chlaďte v intervaloch 15-20 minút a to po dobu 48-72 hodín.

Nevyhnutná je návšteva lekára, magnetická rezonancia a vyhodnotenie rozsahu poškodenia. V závislosti od veľkosti hematómu sa rozhodne o postupe liečenia. Môže sa zvoliť konzervatívny postup alebo operačný zákrok.

Príčinou zranenia je často podcenenie zahriatia svalov pred športovým výkonom, ale aj nesprávne a nekoordinované pohyby. Riziko zranenia podporuje aj zima, vlhko, nerovný, či klzký povrch. Aby ste zabránili, resp. minimalizovali riziko natrhnutia svalu, pred každým cvičením absolvujte dobrú rozcvičku a strečing.

Pokiaľ cítite bolesť, cvičenia sa zdržte. Práve pokračovanie v tréningu a neustále zaťažovanie daného miesta môže mať za následok zhoršenie stavu, čo vyústi do natrhnutia, či úplnej rupcie svalu.

Strečing absolvujte aj po ukončení tréningovej jednotky. Najlepšie bude, ak vám individuálny strečingový plán vypracuje odborník alebo fyzioterapeut.

Foto zdroj: thinkstock