Vieme, že jedným z potrebných aspektov pre naberanie svalovej hmoty sú bielkoviny. Proteíny možno získať z prirodzenej potravy, alebo zo špeciálnych výživových prípravkov. Výber proteínového prášku závisí od cieľov športovca. Čistý proteínový prípravok obsahuje 80 % bielkovín (alebo aj viac), zatiaľ čo kokteily obsahujú len 30–50 %. Záleží teda len na vás a vašich zámeroch, čo si vyberiete.
![]() |
Napríklad pre naberanie svalovej hmoty, je nutné zabezpečiť dostatočný prísun bielkovín. Vhodné je preto siahnuť po Weight gaineroch so sacharidmi. Na priberanie sa odporúčajú produkty, ktoré v jednej porcii obsahujú 30 g bielkovín a 70 g sacharidov. Po produktoch s vyšším obsahom sacharidov by mali siahnuť ľudia, ktorí majú veľké problémy s naberaním objemov. No musia sa zmieriť s tým, že okrem svalovej hmoty, narastie aj množstvo tuku! Weight gainer sa odporúča používať len vtedy, ak je súčasne absolvovaná aj primeraná tréningová zátaž.
Po tréningu je svalová hmota mimoriadne prístupná účinkom doplnkov výživy. Namiešajte si nápoj pozostávajúci zo 40 g bielkovín a 80 g sacharidov na urýchlenie regenerácie a svalového rastu.
Diéta
Na spálenie tuku sa odporúčajú produkty s 80 percentným obsahom proteínov (alebo menej). Nápoj s vysokým obsahom bielkovín je vynikajúci aj ako posledné „jedlo“ pred spánkom. Nápoj pozostávajúci zo 40 g prášku a 300 ml vody obsahuje 35 g bielkovín a niekoľko gramov sacharidov a tuku (cca 160 kcal).
Negatívne účinky:
-
Užívanie vysokoproteínovej diéty vedie ku nepriaznivým účinkom ako sú pocit nafúknutia a plynnatosti. Tieto príznaky sú zapríčinené hnilobnými procesmi v hrubom čreve, pri ktorých sú nespracované bielkoviny rozkladané baktériami hrubého čreva.
-
Vyššia hladina proteínov v tele má za následok aj vyššiu záťaž pečene. U ľudí s horšími pečeňovými testami by to mohlo znamenať komplikácie. V extrémnych prípadoch nábeh na získanie dny.
Foto zdroj: thinkstock