MUSCLE&FITNESS 10/2012

MUSCLE&FITNESS 10/2012

MUSCLE&FITNESS 10/2012

MUSCLE&FITNESS 10/2012

* Bruce Lee, veľmajster bojových umení, filmová hviezda, autor, filozof i vizionár. Nevšedný pohľad na legendu martial arts očami jeho súpútnikov, pútavé anekdoty z jeho života, ukážky z tréningu i prehľad jeho unikátnych športových výkonov – to všetko a všeličo iné ponúka pôvodný profil autorského tímu M&F v čísle 10/2012 MUSCLE&FITNESS. Samozrejmosťou je množstvo viac či menej známych fotografií. K osobe Malého draka (ako Leeho v Hollywoode prezývali) sa vracia aj metodický článok Lee Way, ktorý si všíma niektoré unikátne cviky a tréningové postupy Bruce Leeho. Na ich základe – s prihliadnutím k záverom súčasnej športovej vedy – potom autor Greg Merritt zostavuje aktualizovaný posilňovací tréning Bruce Leeho na všetky hlavné svalové partie. Do tretice je Bruce Lee v októbrovom vydaní M&F prítomný aj v rubrike KVÍZ. Tá si pod názvom Dynastia Lee… osudom skúšaná! všíma mnohokrát veľmi pohnuté osudy Brucových najbližších, najmä jeho syna Brandona…

* Juraj Višný a Peter Tatarka, legenda československej kulturistiky minulosti a špičkový pretekár súčasnosti. Aj napriek vekovému rozdielu 40 rokov stelesňujú obaja podobný ideál bodybuildingu. Zhodujú sa aj v iných aspektoch života? Čo jedného na druhom zaujíma? Odpovede ponúka dvojité interview, v ktorom Višný kladie otázky Tatarkovi a Tatarka Višnému. Príležitosť k jeho vzniku dalo slávnostné stretnutie víťazov 12. ročníka DO FORMY S M&F, na ktorom sa obaja zúčastnili ako hostia redakcie MUSCLE&FITNESS.

* Konjugovaný systém, lineárna periodizácia, zvlnená periodizácia a systém 5 x 5 – štyri najúčinnejšie a najrozšírenejšie programy na svaly a silu. V čom tkvie ich efektívnosť, aké sú ich prednosti a prípadné slabé stránky?

* Čo patrí na zoznam deviatich – síce výborných – zato však notoricky prehliadaných cvikov?

* Prečo sú sedy a ľahy považované za zlý cvik? Nakoľko je táto rozšírená mienka odôvodnená?

* Ako tvaruje svoje deltové svaly kanadská profesionálna pretekárka v bikini fitness Leigh Brandt?

* Nakoľko to svedčí v sporom sexy outfite slovenskej vicemajsterke sveta v bikini fitnes Jane Majerníkovej na snímkach Mariana Čambala?

* Aká bola cesta českého reprezentanta v modernom päťboji Davida Slobodu ku zlatu na OH 2012 v Londýne?

* Aká je tréningová filozofia francúzskeho profesionálneho kulturistu Lionela Beyekeho, pôvodom z Kamerunu, v ktorom mnohí vidia potenciál presadiť sa aj na tých najprestížnejších súťažiach? Impozantný Beyeke na momentke z jeho tohtoročného debutu na Arnold Classic (foto Boris Bárdoš) je zachytený aj na trhacom postere. Na jeho druhej strane sa nachádza dvojica tohtoročných absolútnych majstrov Európy IFBB Peter Tatarka (kulturistika) a Magdaléna Kažimírová (bikini fitness), ktorí sú spoločne aj na titulke októbrového vydania (foto Ivan Pavlisko).

* Krôčik od vrcholu. Príbeh českého reprezentanta, majstra sveta v klasickej kulturistike Michala Sittera. Podarí sa mu po dvoch druhých miestach z prestížnej Arnold Amateur vystúpiť v Columbuse na samotný vrchol?

* Ako sa vyvinul systém sérií, ktorý je jedným zo základných pilierov metodiky bodybuildingu?

* Ako správne vykonávať dvíhanie trupu na extenznej lavičke s fixovanými členkami a kolenami (cvik, v anglickej terminológii známy ako glute-ham raise) a W-tlaky s jednoručkami?

* Čo priviedlo pôvabnú Američanku Katie Chung Hua z hokejovej bránky na súťažné pódiá v bikini fitness?

* Hamstringy alebo kvadricepsy – ktorá z dvoch hlavných svalových skupín stehien je prioritne zaťažená počas výpadov v chôdzi?

* Ako diagnostikovať a liečiť poranenie kolenného kĺbu?

* Ktoré sú najlepšie doplnky stravy z hľadiska – podpory zdravia, svalového rastu, sily, vytrvalosti a proti starnutiu?

* V akej forme sa predstavili účastníci tohtoročných MS v naturálnej kulturistike a fitness INBA v Karlových Varoch (foto Zdeněk Dryák)?

* Aký mali priebeh zápolenia liftérov v mŕtvom ťahu na letných pohárových súťažiach na Slovenskú – Cedron Cupe (SAKFST) a Victoria Cupe (AWPC-Slovakia)?

* Čo priniesol aktuálny 9. ročník majstrovstiev ČR o najzdatnejšiu mládež a strednú školu v réžii SKFČR?

* Čo odporúča na nadobudnutie výbornej fyzickej kondície majsterka SR v bodyfitness Stanislava Focková?

* Aké extrémy z hľadiska výšky, veku, východiskovej telesnej hmotnosti či rekordného úbytku váhy priniesol aktuálny 12. ročník súťaže DO FORMY S MUSCLE&FITNESS?

Odpovede na všetky tieto otázky (a ešte mnoho ďalších) nájdete v magazíne MUSCLE&FITNESS číslo 10/2012!