Motivácia, uznanie a lajky

Žijeme životy ktoré sú rýchle a stále sa zrýchľujú. Ženieme sa za uznaním. Neprináša nám to šťastie, ale len krátkodobé potešenie.

Nezáleží na tom či nám potešenie prinesie nový mobil, kabelka alebo lajky od kamarátov na facebooku. Tento pocit sa dostavuje vďaka hormónu s menom dopamin. Keď nás ním telo „odmení“, na krátky čas zažívame príjemný pocit – potešenie. Žiaľ, veľa ľudí si tento pocit zamieňa za šťastie. Opojenie dopaminom však rýchlo vyprchá a sme nútení hľadať ďalšiu dávku tohto novodobého fetu.

like od kamaratov

Facebook a falošný pocit šťastia

Ste na facebooku? Ako na vás vplývajú lajky od kamarátov? Zažívate z nich potešenie. Ale o chvíľu už chcete nové.

A aké pocity zažívate, keď lajky na váš nový príspevok neprichádzajú? Nezískanie hormónovej dávky môže viesť k smútku, až depresii.

Ako by sa Vám písali príspevky, ak by sa lajky nezobrazovali vôbec a nikomu? ;-)

Uznanie a šport

Hľadanie uznania nemusí byť automaticky hneď zlé. Uznanie v športe vie motivovať a patri určíte k tomu najdôležitejšiemu, čo vedie športovca v tréningovom snažení vpred. Uznanie by však nemalo byť na vrchole hodnôt a zmyslu života. Je totiž zradné. Hnať sa od víťazstva k víťazstvu sa dlhodobo jednoducho nedá. Nezáleží pritom, koľko talentu do vienka športovec dostal. Skôr či neskôr príde prehra, pád, porážka. Športovec sa musí z neúspechov poučiť. Ak má aj iné záujmy a vízie, ide to ľahšie.

Aby sa zabránilo sklamaniu, smútku a depresii, nad týmto všetkým by mala existovať „nadstavba“. Vyššia hodnota, ktorá nebude egocentrická a zameraná len na seba a svoj rozvoj. Niečo, v čom vidím zmysel svojich aktivít. Niečo, čo naplní mňa, ale môže pomôcť nesebecky aj niekomu inému.

Takúto víziu si musí v sebe nájsť každý sám. Ak budete šliapať po tejto ceste, prestanete byt závislí na dopamine a uznaní od druhých. Takéto konanie pomáha do tela vyplavovať vzácny hormón oxytocin. Oxitocin nespôsobuje krátkodobé uspokojenie ako dopamin, ale skutočný, dlhotrvajúci pocit šťastia. A naviac, je dokázané, že patri medzi esencie dlhovekosti.

superman, uznanie v sporte

Prečo sa snažím aby bolo Športujeme.sk iné

Keď som ešte počas štúdia na FTVS založil Športujeme.sk a písal články, napĺňalo ma to. Nie preto, že som tým chcel získať uznanie. Veril som, že sú to zaujímavé témy a príspevky môžu pomôcť mnohým čitateľom.

Aj dnes, keď zavolá zákazník do našho eshopu, nesnažíme sa ho čo najrýchlejšie vybaviť (zbaviť). Ak potrebuje odborne poradiť, snažíme sa mu dať radu tak, aby pomohla. Nie tak, aby sa len niečo predalo.

Zatiaľ mám osobný rekord takéhoto telefonátu so zákazníkom 1h 45 minút :) Čí zákazník napokon nakúpil vlastne už ani neviem. Ak bol ciel pomôcť, nie je to rozhodujúce.

Pri činnostiach ktoré robíte v tomto duchu (s vyšším cieľom) často strácame pojem o čase. Tento stav sa nazýva aj „flow“. Je jedno či je to vaša práca ktorú milujete, ranný beh pre zdravie a vyčistenie hlavy alebo čokoľvek iné.

Pri činnostiach v „prúdení“ nie ste závislí na tom, čo si iní o vás myslia. Čas prestáva existovať. Nepočítate každú minútu. Jednoducho vás to, čo robíte, baví a napĺňa. Z odborného pohľadu bude výsledkom takejto činnosti oxitocin. Z ľudského pohľadu osobné šťastie.

Ak ste dočítali môj článok v tejto uponáhľanej dobe až sem, želám vám, nech sa vám podarí nájsť svoju vlastnú víziu a osobné šťastie.

Provokácia na záver – Lajk ;-)

Foto zdroj: thinkstock