Motivácia podľa Arnolda (5.časť)

Motivácia v športe

Pre Arnolda bolo vždy veľmi dôležité, aby si stále udržiaval pozitívne myslenie a nenechal sa rozladiť vplyvmi okolitého prostredia. Verí, že takýmto spôsobom bude z dlhodobého hľadiska dochádzať k tomu, že jednotlivé ciele sa o seba budú starať prakticky samé a ich dosiahnutie bude omnoho jednoduchšie.

Ešte predtým, než začnete svoje telo meniť po fyzickej stránke, mali by ste mať vo svojej mysli vytvorený určitý obraz alebo víziu, ako by vlastne vaša postava mala vyzerať po niekoľkých mesiacoch alebo aj rokoch tréningu.

Tieto postupy patria do oblasti vizualizácie, ktorú Arnold často a rád využíval počas svojej aktívnej kariéry profesionálneho kulturistu. Ako sám hovorí, aj vizualizácia mu pomohla postupne sa približovať k jeho veľkému vzoru, ktorým bol legendárny Reg Park. V tej dobe Arnold ešte len začínal seriózne cvičiť. Bol vysokým a štíhlym mladíkom, no veril, že jedného dňa môže byť ako Reg Park. V hlave si to vedel veľmi dobre predstaviť.

V skutočnosti nad tým premýšľal veľmi často – počas každého tréningu, pred spaním aj vo voľnom čase. Vizualizácia sa stala jeho každodenným nástrojom. Čím viac sa na to sústredil, tým viac energie mal v jednotlivých tréningoch a jeho telo rástlo. S pribúdajúcim časom si uvedomoval, že niekdajší sen sa mení na realitu.

Človek je schopný dosiahnuť mnohých cieľov, ak je o tom skutočne presvedčený. Pokiaľ ale budete pochybovať, nestane sa tak. Jedine pozitívne myslenie a viera vo vlastné schopnosti vás privedú k úspechu.

Arnold si pred sebou nikdy nevytváral limity alebo mentálne bariéry. Niektorí ľudia si napríklad v jednej chvíli povedia: „Som si istý, že jedného dňa budem mať obvod nadlaktí 50 cm.“ Nie tak dlho na to však svoje presvedčenie zmenia a tvrdia: „To sa mi asi nikdy nepodarí.“ Na to zabudnite, pretože budete porážať sami seba.

Stanovenie nových rekordov v športe spadá do problematiky vytvárania mentálnych bariér. Viete koľkokrát už rôzni odborníci predpovedali, že človek nemôže bežať pod určitý čas na danom úseku? Prípadne, že nie je fyzicky možné dvihnúť určitú váhu a podobne. Príliš mnoho ľudí verí týmto negatívnym tvrdeniam a berú ich ako fakty. Športovci však vytvorením nového rekordu dokážu sami sebe a iným, že celá tá slávna bariéra bola iba mentálnou záležitosťou, nie fyzickým limitom. A toto neplatí len pre elitných športovcov, ale pre všetkých, bez rozdielu výkonnosti.

Mnoho kondičných športovcov dlho nemôže prekonať určitú výkonnostnú hranicu a niekedy sa na to začnú pozerať ako na niečo nemožné. Vytvoria si mentálnu bariéru a čím dlhšie trvá jej existencia, tým ťažšie bude jej prekonanie. Snažte sa preto vyvarovať podobnému prístupu a uvedomte si, že tieto limity môžu byť len vo vašej mysli.

Foto zdroj: thinkstock