Motivácia podľa Arnolda (4.časť)

Na posilňovaní je okrem iného dobré aj to, že prostredníctvom neho môžeme získať nové možnosti. Máte nástroje k tomu, aby ste zmenili svoje telo. Pokiaľ nie ste spokojní so svojim zovňajškom a chýba vám kvôli tomu aj sebavedomie, môžete s tým niečo urobiť.

Motivácia podľa Arnolda

Čo je môj cieľ?

V hlave si predstavíte obraz samého seba, ako by ste raz chceli vyzerať. Následne trénujete, prispôsobíte tomu stravu a pomaly sa približujete k svojmu snu. Toto nie je iba márna predstava. Samozrejme, že si to vyžaduje komplexnejšiu organizáciu a plánovanie, no môžete to dosiahnuť. Pred vami sa to podarilo už množstvu ľudí a nie je dôvod, prečo by ste to nemali zvládnuť aj vy.

Arnold vždy ľuďom radí, aby sa hlavne v začiatkoch cvičenia pýtali samých seba, prečo sú v posilňovni a prečo to vlastne robia. Je potrebné zodpovedať si otázku, čo sa vlastne snažíte dosiahnuť. Mali by ste si stanoviť ciele a snažiť sa ich plniť. Pre rozdielne ciele totiž budete potrebovať rozdielne typy tréningových programov, iné cviky, iný počet sérii, opakovaní, rozdielne množstvo tréningových jednotiek v danom čase. Na základe toho si tiež zvolíte typ a množstvo stravy, ktorú budete denne prijímať.

Cieľ = motivácia

Chodiť do posilňovne len tak bez plánu a nemať popri tom ani organizáciu vo výžive je do výraznej miery len prešľapovanie na mieste. Arnold verí, že tréning bez cieľov (aspoň tých základných) stráca zmysel, pretože nemáte pre čo cvičiť a nemáte za čím ísť. Ako môže jednotlivec trénovať so skutočným nadšením, keď pred sebou nemá konkrétnejšie motívy? Ako sa môže výkonnostne zlepšovať, keď ani nevie, aké sú kritéria jeho výkonnosti?

Nestačí len ísť jedného pekného dňa do posilňovne a povedať si, že raz budem novým kulturistickým šampiónom alebo raz budem vyzerať ako niektorý profesionálny bodybuilder. Neberme teraz do úvahy to, že takýto cieľ je prinajmenšom príliš odvážny. Ide však hlavne o to, že v podobných prípadoch sa jedná vždy o dlhodobý cieľ, ku ktorému je potrebné vytvárať cestu pomocou čiastkových, menších cieľov.

Veľa malých cieľov

Arnold odporúča vytvárať si takéto malé alebo denné ciele vždy pre nasledujúce tréningy. Hlavná myšlienka spočíva v tom, aby ste sa každý tréning snažili v niečom zlepšiť. Nemusí ísť iba o zvyšovanie váh alebo počtu opakovaní v sériách. Môže ísť tiež o skracovanie prestávok medzi sériami, vykonanie rovnakej úlohy za kratší čas a podobne.

Nechcite sa zaradiť k tým ľuďom, ktorí časom zleniveli, stratili motiváciu a mesiac čo mesiac používajú rovnaký tréning, dvíhajú rovnaké závažia a vyzerajú stále tak isto. Tréning by mal byť progresívny aspoň v rámci niektorých výkonnostných kritérií.

„Život je pre mňa byť neustále žiadostivý. Význam života nie je iba existovať a prežiť, ale ísť dopredu, stúpať nahor, dosiahnuť úspech, zvíťaziť.“ Arnold Schwarzenegger

Foto zdroj: thinkstock