Motivácia podľa Arnolda (3.časť)

V predchádzajúcej časti tejto série sme si zdôraznili, že schopnosť sústredenia počas jednotlivých tréningov je rozdielovým faktorom medzi úspešnými a neúspešnými jednotlivcami.

Motivácia. Ako sa vidíme v zrkadle.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú Arnold vyzdvihuje v rámci víťazných typov ľudí, je viera v svoje schopnosti a veľké odhodlanie uspieť vo vykonávanej činnosti. Úspešní športovci sú vo všeobecnosti pozitívne orientovaní a absolútne si veria. Odmietajú negatívne myšlienky a sústredia sa na cestu, ktorá ich má doviesť k stanoveným cieľom. Nepochybujú o svojich schopnostiach dokázať niečo výnimočné a to nezávisle od toho, ako vzdialení sú od konečného cieľa. Nezáleží im na tom, koľkokrát už zlyhali alebo ako dlho sa o niečo snažia.

Sami si vytvárame hranice

Arnold uvádza, že počas svojej aktívnej kulturistickej kariéry stretával v posilňovniach viacero neznámych jednotlivcov, ktorých forma sa blížila k forme súťažných bodybuilderov. Trénovali tvrdo, pravidelne a mali patričné výsledky. Chýbala im však jedna podstatná vec – viera v samého seba. Boli príliš negativistickí a nevedeli si predstaviť, že môžu uspieť.

Na otázku, prečo netrénujú na určitú súťaž, odpovedali, že na to nie sú dosť dobrí alebo že to nikdy nedokážu. V skutočnosti to však nebola pravda, vytvárali si len svoje vlastné limity a porážali samých seba. Takíto ľudia majú pravdu, nikdy to nezvládnu. Aspoň nie dovtedy, kým sa ich prístup nezmení.

Pravdepodobne aj vy poznáte niekoho z vášho okolia, kto patrí do tejto skupiny. Pritom niekde inde môže byť ďalší človek, ktorý zatiaľ nie je ani z polovice tak dobrý a nemá ani také ideálne genetické predpoklady. Je však pozitívne naladený, po každom čiastočnom neúspechu je ešte viac motivovaný, nikdy sa nevzdáva a za každých okolností si dôveruje.

V Arnoldových súťažných časoch bol taký napríklad Franco Columbu alebo Frank Zane. Veľakrát si museli vypočuť to, že nikdy nič veľké nedosiahnu (či už kvôli výške, nedostatku hmoty a podobne). Aj tento skepticizmus ich však poháňal vpred a ako to dopadlo, to už je súčasťou histórie. Franco Columbu aj Frank Zane zvíťazili na takých prestížnych podujatiach, akými sú Mr. Olympia alebo Mr. Universe. Nenechali sa odradiť, nevzdali sa svojich snov a za sebou nechali aj množstvo geneticky obdarenejších kulturistov. Ich úspech sa dá pripísať aj tomu, že to chceli dosiahnuť viac ako ostatní.

„Sila nepochádza z víťazstiev. Vaše trápenia vytvárajú vašu silu. Keď si prechádzate ťažkými obdobiami a rozhodnete sa nevzdať, to je ozajstná sila.“

Arnold Schwarzenegger

Foto zdroj: thinkstock