Motivácia podľa Arnolda (2.časť)

Arnold sa snažil byť pred aj počas jednotlivých tréningov vždy pozitívne naladený, mal dopredu stanovené ciele a pokúšal sa ich dosahovať s nadšením. Je zástancom názoru, že bez určených cieľov nemá tréning z dlhodobého hľadiska takú hodnotu, akú by mohol mať v opačnom prípade. Pokiaľ si nezodpoviete, čo vlastne chcete tréningom dosiahnuť, ani vaša myseľ nebude schopná vyvinúť požadovanú snahu. Utrpí tým výkonnosť a nebudete využívať naplno ani svoj vlastný čas.

Tip: Prečítajte si prvý diel Motivácie podľa Arnolda

Motivácia podľa Arnolda

Jednotlivec s odvážnymi cieľmi a patričnou motiváciou má byť na intenzívny tréning mentálne pripravený. Musí sa naučiť prekonávať zdravú svalovú bolesť a byť ochotný pravidelne sa jej vystavovať. Musí sa naučiť potlačiť strach, ktorý v ňom vyvolávajú napríklad ťažké váhy alebo riziko zranenia. Musí veriť svojim schopnostiam a dostať z hlavy negatívne myšlienky.

Sám Arnold priznáva, že aj on mal niekedy pochybnosti o tom, či zvládne ťažký tréning, ktorý mal na programe. Prípadne krútil hlavou nad tým, s akou intenzitou absolvoval uplynulý tréning a koľko bolesti v ňom vydržal. Zároveň však dodáva, že podobné myšlienky už nemali v jeho hlave miesto počas samotného cvičenia.

Ak sa budete báť cvičiť s väčšími záťažami, nebudete ich môcť používať, aj keď na to v skutočnosti budete mať. Ak sa bojíte bolesti a fyzického vyčerpania, nebudete môcť siahnuť na dno svojich síl a urobiť niečo navyše, čím sa odlíšite od ostatných. Strach z bolesti vás jednoducho zastaví.

Arnold vo filme Pumping Iron povedal, že keď jednotlivec bude schopný prejsť si tou bolesťou pri každej ťažkej sérii, vtedy sa z neho môže stať šampión. Pokiaľ nie, šampión z neho nikdy nebude. Ako najväčší rozdiel, ktorý si za tie roky všimol medzi úspešnými a neúspešnými cvičencami, uvádza schopnosť sústredenia, teda prvku, ktorý doslova tlačí víťazne typy ľudí do každej série a posilňuje ich odvahu.

Motivácia podľa Arnolda

Šampióni síce môžu mať väčší geneticky potenciál, ako je to v prípade priemerného človeka, no existuje mnoho športovcov s výbornými génmi, ktorí to na vrchol nikdy nedotiahli napriek tomu, že sa o to pokúšali. Častokrát ich zradila slabá mentálna odolnosť alebo nedostatky v sústredení. Na druhej strane, je pomerne dosť takých, ktorí nemali ideálne genetické predpoklady, no zaradili sa medzi tých najúspešnejších vďaka nezlomnej túžbe, zdravej tvrdohlavosti a dôslednosti.

Víťazné typy ľudí trénujú extra intenzívne a berú svoje činnosti vážnejšie ako ostatní. Môžu medzi sériami alebo pred tréningom vtipkovať a tváriť sa uvoľnene, no keď príde čas výkonu, dajú do toho maximum sústredenia a intenzity.

Ak to povieme trochu odľahčene, počas série by za nimi mohla vybuchnúť aj bomba a ani by sa neotočili. Ich myseľ je koncentrovaná na vykonávanú činnosť a neblúdi niekde medzi rodinnými alebo pracovnými starosťami. Šampióni sú schopní dokonalého sústredenia opakovanie za opakovaním, cvik za cvikom, tréning za tréningom.

Foto zdroj: thinkstock