Motivácia podľa Arnolda (1.časť)

Mentálna stránka a jej vplyv na tréning, činnosť svalovej sústavy, rozvíjanie postavy a splnenie športových cieľov je oblasť, ktorá sa veľmi často objavovala aj v rozhovoroch alebo článkoch s Arnoldom Schwarzeneggerom. Prakticky každý vyznávač posilňovania pozná aspoň v skratke životný príbeh tohto slávneho športovca, herca a politika. Sám Arnold nespočetnekrát potvrdil, že jednotlivec nikdy dokonale nezvládne svoje telo, ak sa nenaučí majstrovsky ovládať svoju myseľ.

Motivácia podľa Arnolda

Vedel, že v kulturistike neuspeje, kým neporozumie sile mysle a jej ovplyvňovaniu rozvoja svalov. Túžba, motivácia a určenie cieľov začína v hlave a súvisí aj so snami a vizualizáciou, kedy si predstavujete, ako bude vaše telo jedného dňa vyzerať a čoho bude schopné. Vizualizácia bola vždy jedným z hlavných nástrojov úspechu tohto rodáka z rakúskeho Thalu.

Pokiaľ nie je vaša myseľ dostatočne pripravená, nemôžete byť dôslední a sústredení ani pri precvičovaní svalov. Arnold pristupoval k svojim tréningom s tým, že jeho telo vykoná to, čo mu radí mozog. Ak hlava nebude chcieť zdvíhať ťažké záťaže alebo podstúpiť fyzickú náročnú činnosť, telesná schránka nebude pripravená vykonávať tieto aktivity efektívne. Budete síce robiť určité pohyby, no výstupný výkon bude mechanicky a neprinesie lepšie výsledky. Je to naše myslenie, ktoré zlyháva najskôr, nie telo.

Tajomstvo úspešných športovcov spočíva v schopnosti prinútiť myseľ, aby pracovala v ich prospech. Arnold často uvádza ako príklad ich spoločné tréningy s Francom Columbu. Viackrát sa im stávalo, že nemohli zdvihnúť určité váhy, s ktorými inokedy dokázali odcvičiť pracovné série. Vinníkom nebola únava, nebola to ani zázračná strata sily svalov alebo šliach. Skutočným problémom bolo, že sa zmenilo niečo v nastavení ich mysle, krátkodobo sa znížila ich túžba a motivácia, s ktorou chceli inokedy dosiahnuť svoje ciele. Často im v takýchto prípadoch stačilo, aby na chvíľu zvýšili koncentráciu, nazberali nové psychické sily alebo sa dôraznejšie sústredili na hlavné motívy, ktoré ich poháňali vpred.

Niektorí ľudia nechajú dopustiť, aby ich v podobných situáciách porazili vznikajúce okolnosti. Iní sa však mentálne vzoprú a ich prianie zvíťaziť zaženie akýkoľvek strach z prípadného zlyhania. Samozrejme, že v takomto prístupe je vždy aj určitý risk, no ak sa športovec chce priblížiť k svojmu maximálnemu potenciálu, musí byť pripravený riskovať (čím bližšie sa chce priblížiť k svojmu výkonnostnému stropu, tým viac bude musieť riskovať). Nemá to však byť bezcieľne a za každú cenu. Skúsený športovec vie, kedy sa to oplatí a kedy to príliš nemá zmysel (napríklad z dôvodu vyššieho rizika zranenia, v zlej forme a podobne).

Koncentrácia a z nej plynúca intenzita, neobmedzená túžba a motivácia – to všetko začína v mysli. Nezáleží na tom, či sa chcete stať kulturistickým šampiónom, futbalistom, podnikateľom alebo umelcom, váš úspech začína v hlave. Arnold je dobrým príkladom toho, že čokoľvek chcete dosiahnuť, musíte to najprv dokázať v mysli, veriť si a ísť do toho srdcom.

„Nikdy nepočúvam, keď hovoria, že sa to nedá.“ Arnold Schwarzenegger

Foto zdroj: thinkstock