Všetci máme radi silné príbehy podceňovaných športovcov, ktorí to nakoniec dotiahli veľmi ďaleko. Môže sa jednať o reálne, ale napríklad aj o fiktívne filmové postavy. Predovšetkým skutočné príbehy sú silnou dávkou inšpirácie.
Tip: pozrite si prednášku o motivácii v športe z pohľadu psychológa.
Čo majú spoločné?
Nezáleží na tom, aká je naša štartovná pozícia alebo aké prekážky sa nám postupne pripletú do cesty. Jedinou oblasťou, na ktorej skutočne záleží, sú konkrétne vykonané činy smerujúce k zmene aktuálnej situácie. Činy, ktoré v konečnom dôsledku prinášajú pocit víťazstva.
Potrebujeme tieto inšpiratívne príklady, pretože ľudia si veľmi rýchlo dokážu osvojiť zlé návyky a negatívny prístup k mnohým veciam.
Menej sťažností a viac činov
Asi aj vy poznáte vo svojom okolí viacero takých, ktorí sa vždy na niečo sťažujú a vyhovárajú. V práci, škole, kaviarni alebo online – samé sťažnosti, ohováranie, vyplakávanie – táto choroba je všade. Najhoršie na tom je, že to dokáže byť pomerne nákazlivé a nikto voči tomu nie je stopercentne imúnny.
Nechcem príliš skĺznuť ku klasickému porovnávaniu predošlých a terajších generácii, ale vo všeobecnosti skutočne platí, že niekedy mali ľudia pevnejšiu vôľu. Áno, mnohokrát to malo úzky súvis aj s ťažkými životnými podmienkami, s ktorými sa jednoducho museli vyrovnať.
V prípade motivácie a snahy zmeniť aktuálnu situáciu je problém veľmi často hneď nazačiatku. Namiesto toho, aby sme brali skutočné úspechy iných ľudí ako niečo hodnotné a podnetné, robíme presný opak.
Znevažujeme to, snažíme sa to zľahčiť a vytvárame si rôzne výhovorky, len aby sme sa navonok cítili dobre.
Príklady:
„On to má o dosť ľahšie a jednoduchšie ako ja.“
„Má oveľa lepšiu genetiku.“
„Ale oni majú predsa prístup k modernému tréningovému vybaveniu a trénujú ich špičkoví odborníci.“
„Keby som aj ja poznal správnych ľudí, tiež by som to dokázal.“
Vystúpte zo zóny pohodlia
Zmýšľanie typu „keby len“ nikdy nebude tým správnym krokom. Snažíme sa všetko zdôvodniť a jednoducho obísť, ale čo ak museli tí úspešní prekonávať pri svojej ceste obrovské prekážky? Čo ak museli rôzne veci obetovať a vytrpieť si niečo, čo si niektorí z nás ani nedokážu predstaviť? Pretože ono to tak v skutočnosti častokrát je. Veľké veci si vyžadujú aj veľa práce, úsilia, bolesti a čiastočných zlyhaní, ktoré sú skryté za celkovým triumfom.
Ako inak by si dokázali podceňovaní jednotlivci splniť svoje odvážne ciele (nezáleží na tom, v akej oblasti)? Určite to nebolo tak, že celé dni sedeli v pohodlí svojho domova a sťažovali si na ich zlú aktuálnu situáciu.
Bolo to tým, že sa nezlomným odhodlaním postupne prepracovali z pozície outsidera na pozíciu favorita. Vyžaduje si to osvojenie viacerých schopnosti. Ochotu podstupovať námahu, prijať určité obety, povzniesť sa nad nepriaznivé okolnosti a ísť si za svojim stoj čo stoj. Má to zmysel? Ak je to niečo, po čom skutočne túžime, tak určite áno.
Alebo radšej zotrváte vo svojej zóne pohodlia a budete sa ďalej sťažovať, aká zlá je vaša situácia? Mnoho ľudí je na tom lepšie, ale mnoho aj oveľa horšie. V skutočnosti na tom nezáleží a vašu pozíciu to nezmení. Takýto prístup ale nebude nikdy prínosom ani pre vás, ani pre vaše okolie.
Ako človek zistí, či niečo dokáže, ak sa o to nikdy ani nepokúsi?
Robte krok po kroku a začnite už teraz. Nečakajte na zázračného spasiteľa, ktorý za vás vyrieši všetky problémy. Snažte sa čo najviac, aby ste ich vyriešili sami.
„Okolnosti? Do pekla s okolnosťami, ja sám si vytváram príležitosti.“
Bruce Lee„Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v domnení, že to málo, čo urobiť môže, nemá cenu.“
Edmund Burke
Foto zdroj: thinkstock