Masáž a jej pôsobenie

masáž

Účinok masáže je známy už z čias riečnych civilizácii. Tajomstvá tejto príjemnej regeneračnej procedúry už poznali starí Číňania, Egypťania, či neskôr Rimania. Masáž je vo všeobecnosti činnosť, pri ktorej pôsobením na povrch tela mechanickými podnetmi sa snažíme docieliť v tele masírovanej osoby pozitívne zmeny. Účinok masáže je závislý od použitých masérskych hmatov. Každý z nich má svoje osobité vlastnosti, ktoré im umožňujú ovplyvňovať organizmus ako celok, alebo jeho jednotlivé časti. Nezanedbateľnou skutočnosťou je pritom skutočnosť kto a ako tieto hmaty používa. Okrem masáže poznáme aj napríklad automasáž, čiže masírovanie samého seba. Väčšina ľudí mi dá asi za pravdu, že aj keby sme hmaty ovládali veľmi dobre, nedocielime taký účinok ako pod rukami skúseného odborníka

Výsledkom pôsobenia masáže je celkový účinok na organizmus. Hmaty pôsobia na jednotlivé časti tela a centrálny nervový systém podnety vyhodnocuje a reaguje na ne. Masáž sa tak skladá z množstva malých čiastkových účinkov. Výsledkom môže byť viac miestne pôsobenie, alebo celkové pôsobenie na organizmus.

Bezprostredným orgánom ľudského tela na ktorý pôsobia ruky maséra je koža. Účinky na ňu sú mnohostranné. Predovšetkým však dochádza k otepleniu a prekrveniu kože a následne k rovnakému účinku aj na svaly. Počas masáže ďalej dochádza k odstraňovaniu odumretých častí kože a zosušených výlučkov kožných mazových žliaz. Zlepšuje sa tak kožné dýchanie a uvoľnia sa vyústenia potných a mazových kanálikov. Koža sa vplyvom pravidelnej masáže spevní a stane sa pružnejšou.

Mechanickým pôsobením masáže sa zlepšuje krvný a miazgový obeh v podkožnom tkanive. Uľahčuje sa tak odplavovanie metabolitov do ciev a z nich potom do vylučovacích orgánov. Aplikáciou silnej masáže je možné dokonca docieliť aj čiastočné narúšanie tukového tkaniva, alebo aspoň zabrániť jeho ukladaniu.

Masáž aplikovaná na podkožné tkanivo v okolí kĺbov, môže priaznivo pôsobiť na ich pohybový rozsah. Zvyšuje pružnosť púzdra, znižuje opuchy a odstraňuje usadeniny solí.

Asi najdôležitejším účinkom je v športovej masáži účinok na svalový aparát. Vo svaloch sa nachádza veľké množstvo vlásočníc, ktoré sú v kľude uzavreté. Počas masáže sa však uvoľnia a zvýši sa tak prívod živín a kyslíku do svalov. Aby mohli svaly pracovať nesmú byť ani ochabnuté ani vo veľkom napätí (svalový tonus). Vplyvom masáže sa dostanú do optimálneho tonusu svaly ochabnuté rovnako ako tie príliš napäté. Treba si však uvedomiť že podľa tonusu je potrebné voliť iný typ masáže. Pri ochabnutých svaloch to bude dráždivá masáž a pri svaloch v napätí uvoľňujúca.Zaujímavým účinkom masáže je jeho vplyv na zhrubnutie svalových vlákien (hypertrofia). Kedysi sa tejto skutočnosti prikladal prehnaný význam. V súčasnosti však prevládajú názory, že hypertrofiu môžeme dosiahnuť masážou len u veľmi slabých jedincov. U väčšiny ľudí je hypertrofia nepatrná a zanedbateľná.

Účinok na krvný a miazgový systém má v konečnom dôsledku význam pre celý organizmus. Výsledkom zväčšovania a otvárania vlásočníc je zrýchlenie krvného obehu a zníženie odporu proti prúdeniu krvi v tepnách. Prekrvenie periférnych častí (kože a svalov) zlepšuje odtok prebytočnej krvi z vnútorných orgánov a tak dochádza aj k zlepšeniu distribúcie krvi.

Foto zdroj: thinkstock