Lupinový proteín alebo proteín z vlčieho bôbu. Poznáte ho?

lupinus protein z vlčieho bôbu

Veľkolepý návrat nádhernej kvetiny v podobe kvalitného proteínu

Ak niekde začujete o lupinovom proteíne alebo lupinovej múke, nemajte z toho zlý pocit. Na prvé počutie takého slovné spojenie pôsobí prinajmenšom veľmi zvláštne. Keď však zistíte o čo ide, odľahne vám a azda ostanete aj prekvapení!

Staršie generácie určite budú vedieť, o čo sa jedná. Reč je totiž o znovuobjavení veľmi perspektívnej rastliny, ktorá sa bežne pestovala v minulosti. Dnes je o ňu záujem najmä v zmysle zdroja kvalitných proteínov vhodných aj pre vegánov. V nasledujúcom článku vám prezradím o ktorú rastlinu ide.

Čo je to vlčí bôb

Rastlina vysokého vzrastu (1-1,5 metra) je už na pohľad skutočne nádherná. Jej kvetnú časť tvorí strapec malých kvetov rôznych zaujímavých odtieňov – od modrej, cez fialovú či ružovú až po lososovú, žltú či bielu farbu.

Už z diaľky zaujme svojou majestátnosťou a sýtou farbou. Na našom území je drvivá väčšina pestovaných odrôd vyšľachtená a zdomácnená. Nájdu sa však aj divé a tu si treba dať pozor!

Vyšľachtené rastliny môžu znamenať výborný zdroj proteínov a iných prospešných látok. Naproti tomu divé druhy môžu vďaka vysokej koncentrácii alkaloidov vyvolať ochrnutie až smrť. Už viete o ktorej rastline je reč? Ak ste tipovali vlčí bôb (najznámejšie pomenovanie) alebo odborne Lupinu, trafili ste do čierneho.

História sa vracia

Vlčí bôb bol kedysi veľmi bežnou súčasťou záhrad aj okrajov polí a jeho semená slúžili ako doplnková strava pre hospodárske zvieratá  či divé bažanty. Postupne sa zo záhrad vytratil, ale jeho šľachtenú podobu môžme ešte často nájsť na okraji dedín či lesov a lúk.

Výbornou vlastnosťou tejto rastliny je jej schopnosť obohacovať pôdu dusíkom a fosforom. Pôda sa stáva kvalitnejšou a menej zaťaženou napríklad pre účely ďalšej výsadby plodín či obilia.

Ak by ste si chceli vlčí bôb vypestovať doma, je to skutočne jednoduché – najľahšie ho vypestujete zo semien, ktoré dostať kúpiť v špecializovaných obchodoch. Rastline stačí vybrať polotieň a občas ju podľa potreby zalievať a vyrastie prakticky sama, bez špeciálnej starostlivosti.

Zdroj kvalitných bielkovín a to nielen pre vegetariánov

purya protein z vlčieho bôbu

Proteín z vlčieho bôbu si môžete zakúpiť aj v našom obchode na Športujeme.sk

V zmysle zdroja kvalitných bielkovín pre vegánov, je vlčí bôb znouobjavený zázrak. Na trhu sa totiž čoraz častejšie začína objavovať proteínový prášok, ktorý je šetrným spôsobom pripravený práve z naklíčených semien šľachteného vlčieho bôbu.

Naklíčené semená sú vysušené technológiami, ktoré zaručujú, že pri sušení sa bôb nedostane do teploty vyššej ako 42°C a teda výsledný produkt môžme označiť ako RAW. Okrem toho je prirodzene bez obsahu laktózy, organický a plne vyhovujúci vegánom.

V priemere kvalitný proteínový prášok  z vlčieho bôbu obsahuje okolo 35g bielkovín, v rámci ktorých ponúka kompletnú škálu esenciálnych aminokyselín.

Využitie je podobné ako u iných podobných preparátov – je výborný napríklad rozmiešaný v jogurte, tvarohu, či ako súčasť zdravých nápojov a smoothies.

Vlčí bôb ako náhrada za múku

Vzhľadom k tomu, že čistý extrahovaný proteín z vlčieho bôbu vyzerá aj chutí podobne ako klasická múka, predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti bude jeho využitie esenciálne pre celosvetové stravovanie. Niektorí odborníci sa o tejto skromnej, no napriek tomu nádhernej rastline dokonca vyjadrujú tak, že vlčí bôb (a jemu podobné prehliadané „buriny“) bude hlavným prostriedkom boja proti celosvetovej epidémii hladu, ktorá pri súčasnom hospodárení môže ľahko nastať.

zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lupinus
http://www.dw.com/en/tapping-into-a-new-source-of-protein/a-18069192

Foto č.1: thinkstock
Foto č.2: Purya