Len diéta nepomôže!

diéta, tréning, kardio, vytrvalecPrevažná väčšina obéznych ľudí sa sťažuje na vrodené dispozície alebo pomalý metabolizmus, ktorý zdedili po rodičov. Vyhýbajú sa namáhavému cvičeniu a pohybovej aktivite a preto nepotrebujú obnovovať svalový glykogén (cukor). Ich úroveň metabolizmu je nízka. V prípade, že zjedia malé množstvo sacharidov, tak tento cukor nie je využitý na krytie potrieb metabolizmu (keďže je nízky), ale je ukladaný vo forme tuku do zásob (podkožný tuk).

Pri snahe znížiť telesnú hmotnosť pristupujú k rozličným diétam od ktorých očakávajú zázraky. Diétu považujú za určitú krátkodobú nepríjemnosť, ktorej sa zbavia hneď ako dosiahnú potrebnú hmotnosť. Väčšina diét spočíva v presnom stanovení druhu a množstva potravy a nehovorí nič o pohybovom režime. Mnoho ľudí na takéto diéty ako sa hovorí naletí, pretože je veľmi pohodlné nič nerobiť a popri tom ešte aj chudnúť.

V prípade, že sa rozhodnete podstúpiť diétu s veľmi nízkym kalorickým príjmom a pritom nevykonávate žiadnu pohybovú aktivitu, potom zo straty hmotnosti v priebehu prvých troch dní tvorí voda až 70%. Toto sa dá veľmi ľahko dokázať a to na základe spotreby cukrov. Uvedomte si, že organizmus najskôr začne odbúravať cukry, ktoré na seba viažu vodu. Jeden gram cukru má na seba naviazané tri gramy vody. Zároveň ľudský metabolizmus využíva aj bielkoviny ako zdroj energie, čo vedie k strate svalovej hmoty a tým aj menšej potrebe vydávať energiu a obnovovať glykogén.

Tento začarovaný kruh je charakteristický spomalením metabolizmu až na 45% pôvodnej výkonnosti.

Diéta predstavuje nízky príjem kalórií, čo vedia aj k nízkemu výdaju, nehovoriac už o depresiách, únave, podráždeniu a pocitoch sklesnutia, ktoré v sebe diéta zahŕňa. Po absolvovaní diéty často v tele víťazí pocit kalorickej potreby, chuť po jedle a znovu sa vracia pôvodná hmotnosť spojená s prírastkom podkožného tuku.

V prípade obnovy starých stravovacích návykov a pri absencii pohybového programu, nepotrebujete zväčšiť svalové vlákna, pretože svaly nie sú v pohybe. Nepotrebujú obnovovať glykogén lebo ho nespotrebovali. Energetická hodnota, ktorá bola prijatá jedlom sa nevyužíva, zostáva v tele a mení sa na tuk. Aj keď ste spálili tuk spoločne so svalovou hmotou, znovu získaná telesná hmotnosť je tvorená len tukom v dôsledku chýbania pohybu. Keďže kilogram tuku má väčší objem ako jeden kilogram svalovej hmoty, tak po návrate na pôvodnú hmotnosť, človek vyzerá výrazne tučnejší.

Po absolvovaní redukčnej diéty organizmus a zvlášť metabolizmus zostáva spomalený najbližších šesť mesiacov. V prípade absolvovania niekoľkých diét v priebehu krátkeho času, sa organizmus snaží adaptovať na polohladovanie a znižovanie hmotnosti sa stáva oveľa zložitejším.

Obézny ľudia neodbúravajú telesný tuk z tela natrvalo, pokiaľ nevykonávajú aeróbnu pohybovú aktivitu. Bez tejto pohybovej činnosti sa tuk odbúrava nesprávnym spôsobom. Aby sa odbúraval správne je treba zvýšiť metabolizmus. Aeróbne cvičenia zvyšujú schopnosť organizmu vstrebávať kyslík, ktorý je hlavným faktorom pri odbúravaní tukových zásob a taktiež aeróbna činnosť zrýchľuje metabolizmus aj po skončení pohybovej činnosti. Tento efekt je spôsobení znovu vytváraním energetických zdrojov ako je glykogén a ATP, ktoré k tomuto procesu potrebujú kyslík.

Po pohybovej činnosti musí organizmus pomocou metabolizmu vynaložiť veľké množstvo energie na obnovenie glykogénu, ktorý je potrebný na ďalšiu pohybovú činnosť ako aj pracovnú činnosť.

Na záver si povedzme, že akákoľvek diéta, ktorá nieje spojená s pohybovým režimom má len malý alebo žiadny vplyv na trvalé zníženie telesnej hmotnosti na úkor tukových zásob.

Foto zdroj: thinkstock