Asi najviac diskutovanou látkou z hľadiska jej účinkov na organizmus je v poslednej dobe Kreatín. Táto látka je pre niektorých novým zázrakom medicíny a pre iných je len ďalšou neúčinnou substanciou gigantického priemyslu s doplnkami výživy. Účinky Kreatínu vyskúšali už mnohé športové hviezdy ako aj milióny rekreačných športovcov.
Kreatín sa tvorí v pečeni, obličkách a podžalúdkovej žľaze, ale dá sa získať aj z mäsa, v ktorom sa vyskytuje vo väčších množstvách.
V posledných desiatkach rokov sa objavilo nespočetné veľké množstvo informácií, ktoré boli získané pomocou vedeckých štúdií a experimentov. Práve na základe týchto výskumov sa Kreatín zaradil medzi látky, ktoré sú nápomocné pri zvyšovaní sily a svalového objemu. Kreatín predstavuje zásobáreň energie a veľmi rýchlo sa dá využiť ako priamy zdroj energie pre svalovú prácu rovnako ako je tomu u ATP.
Podiel na energetickom metabolizme však nieje jediný. Kreatín je aj faktorom pri odstraňovaní kyslého prostredia z pracujúcich svalov, čo vedie k lepšej regenerácií a obnove energie.
Užívanie Kreatínu podporuje rast svalovej hmoty, na čom sa podieľa predovšetkým zvýšené ukladanie vody vo svaloch. Do dnešnej doby sa však nepodarilo zistiť, či spomenutý prírastok vo forme vody je spojený aj s určitým zmnožením svalových proteínov. Na druhej strane treba zabezpečiť dostatočný prísun vody do organizmu, aby sme zabránili vzniku dehydratácie, vzhľadom k tomu že väčšie množstvo vody je nasmerované do svalových vlákien a ostatné orgány sú o vodu ochudobnené.
Kreatín, ako sme už spomenuli sa tvorí v pečeni a preto jeho nadmerné zvyšovanie umelou cestou nie je vždy tou správnou voľbou. V strave prijatej počas dňa sa vyskytuje asi 1 g Kreatínu a spoločne s 1 g, ktorý sa vytvorí v pečeni počas jedného dňa, má organizmus k dispozícií 2 gramy tejto látky. Prečo sme toto spomenuli? Z jednoduchého dôvodu! Jedinci, ktorí sú vegetariáni (obzvlášť ženy), majú týmto spôsobom stravovania znížení obsah Kreatínu o 50%. Avšak pri dodávaní umelého Kreatínu je možné aj u vegetariánov (keďže Kreatín je vyrábaný synteticky a nie zo surovín živočíšneho pôvodu) zabezpečiť vhodný prísun tejto látky a takýmto spôsobom stimulovať rast a objem svalov.
Dodnes nie sú podložené informácie o výhodách alebo nevýhodách nárazového užívania Kreatínu. Je jasné , že akékoľvek dodávanie umelou cestou nemá vplyv na vlastnú tvorbu Kreatínu. Zo skúseností niektorých športovcov sa dá usudzovať, že hlavné účinky Kreatínu dosahujú svoj vrchol po asi jednom týždni užívania a následná konzumácia už nemá taký veľký vplyv ako tomu bolo v priebehu prvého týždňa.
Otázky, ktoré sa ani v dnešnej dobe ešte nedajú zodpovedať, vyplývajú z dlhodobej konzumácie umelo vyrobeného Kreatínu. Nedá sa predpokladať aké následky bude mať dlhodobé, niekoľko ročné užívanie tejto látky na organizmus. Nehovoriac už o extra dávkach, ktorým sú vystavený niektorí športovci.
Kreatín v OBCHOD.sportujeme.sk
Foto zdroj: thinkstock