Po dlhšej odmlke Vám prinášame pokračovanie v sérii článkov o akrobatickej (gymnastickej) príprave. V dnešnom príspevku nájdete popis techniky tzv. džudo kotúľa…
Kotúľ vpred cez plece Popis techniky
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zo stoja výkročného na pravej nohe, pravá ruka vo vzpažení, ľavá voľne pri trupe (obr.č.1). Štart do otáčania cvičenec vykoná pohybom trupu a pravej paže vpred a dolu, súčasne vedie ľavú (voľnú) nohu vzad a hore. Celý vstup dopĺňa činnosť stojnej nohy, ktorá sa najskôr pokrčí a následne kontrolovane vystiera (obr. č. 2,3, 4). Horná časť tela cvičenca sa najskôr zľahka kontaktuje s podložkou chrbtom pravej ruky, nasleduje dotyk zápästím, predlaktím a ramenom. Pevnejšiu oporu cvičenec získava pri prechode polohou strmhlav cez kontakt pravým plecom, pričom hlava sa ukláňa vľavo (obr.č.5). V tejto fáze pohybu končí oporná činnosť pravej nohy a nasleduje jej rýchle pritiahnutie ku švihovej.
Nasleduje šikmý preval cez ohnutý chrbát a driek na ľavú sedaciu časť trupu (obr. č.6,7). Otáčanie pokračuje cez vonkajšiu stranu ľavého stehna na ľavé koleno a cvičenec vstáva po vzoprení na ľavej ruke do polohy stoja, ľavým bokom k východzej polohe tela (obr. č. 8, 9).
Ak cvičenec má v predstihu osvojený preval vpred a kotúľ vpred, postup pri nácviku by mal byť bezproblémový. Prvé pokusy je vhodné vykonávať v pomalom tempe s dôrazom na kontrolovaný predklon a „zahrabnutie“ pravou pažou pod seba. Jej mierne pokrčenie v zápästí a v lakti zabezpečí plynulý, postupný, „beznárazový“ kontakt s podložkou.
Postupne sa štart do kotúľa dynamizuje a v ďalšom priebehu nácviku je vhodné zvládnuť i kotúľ cez ľavé plece. Umožní to použiť oba varianty, čo zvýši účinnosť ich vplyvu na rozvoj koordinačných schopností športovcov.
Najčastejšie chyby a ich odstraňovanie
- Do otáčania vpred sa neaktivizuje dolná časť tela. Výsledkom je narušená plynulosť pohybu v prevale. K odstráneniu nedostatku je potrebné sústrediť pozornosť cvičenca na pohyb voľnej nohy vzad a hore.
- Preval sa chybne vykonáva cez záhlavie. Pri odstraňovaní tejto chyby treba upriamiť cvičenca na „zahrabnutie“ pažou súhlasnou s oporným plecom a na dôsledný úklon hlavy k opačnému plecu.
- Slabé vzpieranie pažou v záverečnej časti kotúľa naruší pohyb cvičenca do stoja.
- V momente dotyku s podložkou nesúhlasnou rukou cvičenec ňou dynamicky „zatlačí“ do miesta dohmatu.