Konope a jeho využitie vo výžive

Pri zmienke o rastline nazvanej konope, bohužiaľ, zväčša napadne človeku súvislosť s drogou. Ak sa však pozrieme bližšie na tento rastlinný druh, zistíme, že jeho využitie je omnoho pozitívnejšie a rozsiahlejšie. Základom je rozlišovať typy konope. Konope sa delí na psychoaktívne a technické. Psychoaktívne sú druhy, v ktorých je obsah účinnej látky (THC) vyšší ako 5-6 percent.

Konope a jeho využitie v oblasti výživy

To, na ktoré sa zameriame my, je druhý typ – technické konope, ktoré označuje skupinu druhov, ktoré majú mizivý podiel psychotropnej látky 0,3 a menej percenta. Čiže ich využitie na omamné účely je nereálne. Vzhľadom na stavbu a zloženie sa tieto rastliny dajú považovať za jedny z najužitočnejších a najzdravších druhov.

Cenenou časťou v oblasti výživy sú konopné semená – obsahujú 33 % bielkovín (druhý najvyšší podiel bielkovín v semene po sóji), 12 % polysacharidov a vysoký podiel vlákniny (10-15 %). Okrem toho je v nich prítomné množstvo minerálov (horčík, vápnik, draslík, fosfor, zinok).

Dôležitý je obsah všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré človek potrebuje k správnemu fungovaniu celého organizmu. Približne 44 percent z celkového objemu semena tvoria zdraviu prospešné oleje, z toho až 80 percent je v zastúpení esenciálnych mastných kyselín.

Klinické štúdie dokázali, že už denný príjem 15ml oleja z konopných semien (približne 1 čajová lyžička) poskytuje telu primeraný príjem esenciálnych mastných kyselín. Užívanie konopného oleja je v tomto ohľade dokonca výhodnejšie ako oleja z ľanových semien, pretože výskum European Journal of Nutrition dokázal, že dlhodobé denné užívanie ľanového oleja spôsobuje pokles endogénne produkovanej kyseliny gama-linolénovej (GLA). Konopný olej sa skladuje v tme (najlepšie v tmavej fľaši) v chlade do teploty mínus 20°C.

Ďalším prínosom konopného semena je jeho dobrá znášanlivosť u všetkých osôb – zatiaľ neboli zaznamenané žiadne alergické reakcie. Je vhodné aj pre ľudí s intoleranciou laktózy, orechov či gluténu (preto je prínosné aj pre celiatikov).

Účinné látky z konopného semena sa dajú prijímať nielen vo forme oleja. Zo semien sa vyrába aj mlieko (je podobné sójovému mlieku), nakličujú sa a spolu s mladými listami konopných rastlín sa používajú do šalátov. Tiež sa môžu pražiť, ochucovať, mlieť, pridávať do rôznych jedál. Z konopy sa vyrába tofu, múka, konopné maslo, pesto, zmrzlina, majonéza či rôzne nápoje.

Súčasné zákony v našej krajine od februára 2009 opäť povoľujú pestovanie technickej konope (napr. druh Konopa siata), avšak len pri splnení určitých podmienok (pestovanie technickej konope sa ohlasuje na príslušné úrady, prípadne sa musí získať povolenie; vzniká povinnosť ohlásiť úradom, keď rastliny začnú kvitnúť; tak isto je povinnosť pestovať ich najmenej 10 dní aj po skončení kvitnutia a podobne).

Pestovanie technickej konopy však stále právne nie je na takej úrovni, aby si ju každý človek mohol slobodne zasadiť do záhrady a užívať ju pre podporu svojho zdravia. Bohužiaľ, všeobecné označenie konope asociuje negatívny aspekt psychotropných látok dodnes (bez ohľadu na to, že psychotropná a technická konopa sú odlišné rastliny).

Napriek tomu, vzhľadom na svoje výnimočné zloženie a nesmierne široké využitie, (nielen v potravinárstve, ale aj v textilnom či automobilovom priemysle, stavebníctve, kozmetike, v palivovom priemysle a v iných oblastiach) má technická konopa veľký potenciál stať sa jednou z najpestovanejších rastlín na svete.

Foto zdroj: thinkstock