Koncentrácia pred športovým výkonom – Mentálna stránka športu (4.časť)

Sústrediť sa a byť duševne nad vecou. Ide o výrazy, ktoré sú často spájané s dôležitými momentmi v našom živote. Nás budú zaujímať hlavne v súvislosti so športom.

Koncentrácia pred športovým výkonom - Mentálna stránka športu (4.časť)

Ak chce byť športovec v centre diania, vyžaduje si to viacero čiastkových nastavení mysle a tela. Najdôležitejšie je naplno sa odovzdať prebiehajúcej chvíli a byť celým svojim ja prítomný na aktuálnom mieste. Dochádza vtedy k plnému uvedomeniu vlastného tela. Len vtedy môžete podať výkon, ktorý je na hranici vašich možností.

Byť v centre diania zahŕňa okrem koncentrácie na určitú vec aj dýchanie a relaxáciu. Myslíte si, že spôsob dýchania nemá nič spoločné s mentálnou prípravou športovca na svoj výkon? V skutočnosti je to veľmi podstatná vec. Rozdielne fázy prípravy na športový výkon vyžadujú rozdielny typ dýchania.

V rámci posilnenia sústredenia pred aktívnou činnosťou by sa malo uplatňovať hlboké dýchanie do brucha (nie rýchle a plytké dýchanie do hrudníka). Poriadne sa nadýchnite, po malej pauze zhlboka vydýchnite, opäť na moment počkáte a opakujete.

Takáto jednoduchá postupnosť pomôže človeku upokojiť sa pred blížiacim výkonom. Vtedy je to potrebné, pretože svalstvo má v týchto prípadoch tendenciu byť napnuté a myseľ sa vyrovnáva s vplyvmi vonkajšieho a vnútorného pôsobenia.

Existuje akási prirodzená hranica podnetov z vonkajšieho prostredia, ktorá je potrebná na to, aby dochádzalo k bežnému uvedomeniu človeka. Náš zmyslový systém neustále pracuje a skenuje prostredie, v ktorom sa nachádzame.

Keď kráčame po ulici alebo šoférujeme, pozeráme naľavo, napravo, hore a dole. Registrujeme zmenu ovzdušia a rozoznávame rôzne zvuky. Všetko to nás drží v práve prebiehajúcej realite. Ak chceme zvýšiť koncentráciu, potrebujeme obmedziť funkčnosť tohto skenovacieho systému.

Spolu s hlbokým dýchaním sa nám to môže podariť napríklad opakovaním mantry (opakovanie určitej frázy; hovorili sme o tom v 2.časti). Výsledkom je potom aj posilnenie relaxácie a efektívnejšie zachovanie energetických zásob (v prípade rozrušenia dochádza k ich rýchlejším stratám).

S nástupom relaxácie tiež prichádza vhodný čas napríklad na využitie techník vizualizácie, ktorá predstavuje silný nástroj koncentrácie, kedy si športovec v mysli predstavuje svoj úspešný výkon.

V tomto bode už teda v ideálnom prípade hlboko dýchate, telo sa vám podarilo upokojiť, vidíte samého seba ako úspešne zvládate blížiacu sa činnosť a to všetko bez negatívnych externých vplyvov a vnútorných hlasov. Neprijímate nadbytočné informácie do mysle a touto postupnosťou ste na najlepšej ceste dosiahnuť stav plného sústredenia.

Nabudenie pred výkonom, na ktoré sa pozrieme v nasledujúcom článku, je ďalším krokom a pramení práve z koncentrácie.

Foto zdroj: thinkstock