Kolové nápoje a zdravie

Nielen energetické nápoje, ale aj obľúbené plechovky či fľašky s kolovými nápojmi sú zradné pre vaše zdravie. Na prvý pohľad nevinné letné osvieženie v podobe vychladenej koly vám môže zničiť zuby, privodiť cukrovku, spôsobiť slušnú nadváhu či oslabiť kosti.

Kolové nápoje a zdravie

Pri predstave spustnutého, drogovo závislého človeka sa vám okrem vychudnutého tela, bledej tváre a kruhmi pod očami celkom automaticky zjaví aj zničený čierny chrup. Presne taký môžete získať aj vy, ak sa posnažíte a budete denne piť aspoň niekoľko fliaš či plechovíc koly. A nielen u nás známe druhy koly (to je jedno ktorej značky), ale aj slávneho Mountain Dew, podľa ktorého boli familiárne pomenované pokazené zuby u ľudí, ktorí permanentne pili tento osviežujúci nápoj. Stačí, ak si do vyhľadávača zadáte slovné spojenie "Mountain Dew Mouth" a zobrazí sa vám mnoho fotografií, na ktorých sú zachytené odstrašujúce prípady.

Povedali by ste, že jednoduchým riešením je kupovať si verzie kolových nápojov, ktoré sú sladené umelými sladidlami namiesto tých s cukrom? Predsa cukor kazí zuby, či nie? Omyl. Hlavným vinníkom je v tomto prípade kyselina fosforečná, ktorá sa pridáva do týchto nápojov preto, aby rozptýlila oxid uhličitý do celého objemu a zabezpečila tak sýte "bublinky". Kyslosť kolových nápojov sa vďaka tejto kyseline približuje k hodnote kyslosti alkalickej batérie. Cukor samozrejme len prispieva k skaze vo vašich ústach.

Podobne je to aj s našou kostrou. Podľa štúdie uverejnenej v Encyclopedia of Natural Medicine – od lekárov Murray – Pizzorno, súvisí celkom isto ničenie zubov a kostí s príjmom kolových nápojov. Je to spôsobené tým, že pitím koly sa v krvi zvyšuje hladina fosfátov, ktoré zabraňujú ukladaniu vápnika do kostí a zubov. Práve naopak – vyplavujú ho von. Hrozí vysoké riziko vzniku osteoporózy, ktoré je navyše ovplyvnené aj vekom a pohlavím, takže napríklad mladé dievča (okolo 12 rokov) podstupuje vyššie riziko ako muž, ktorý presiahol dvadsiatku.

Bohužiaľ už nielen v USA, ale na celom svete dominuje trend takmer ku každému menu v reštaurácii ponúkať za zvýhodnenú cenu (alebo aj zadarmo) nejaký kolový nápoj. Niet sa teda vôbec čo čudovať, že celosvetovo stúpa počet obéznych ľudí a diabetikov. Poďme si to zrátať. Priemerná plechovka koly obsahuje 39g cukru, čiže 140 kcal. Ak niekto vypije cez deň tri takéto plechovky (napríklad doobeda, pri obede a poobede), dodá svojmu telu navyše 117g čistého cukru, čiže 420 kcal.

Pri diétnom príjme 1500 kcal na deň len tieto tri plechovky nápoja tvoria takmer tretinu celkového energetického príjmu! … už viete, prečo sa vám nedarí schudnúť? Pretože len pitím koly (sladkých soft drinkov) za mesiac priberiete takmer 2 kg hmotnosti. Za rok to činí plus 24 kg – len pitím troch plechoviek koly denne…

Mimochodom, už ste niekedy skúšali čistiť záchod kolou? Ak nie, vyskúšajte, je to perfektný čistič. Kyselina fosforečná sa využíva napríklad aj na čistenie bojových lodí od hrdze a stavbári ju používajú na naleptávanie kameňa. Predstavte si, čo teda môže nadmerná konzumácia koly urobiť s vaším telom…

Zdroje: mensgarage.com naturalnews.com Foto zdroj: thinkstock