Málo kedy sa stáva, aby bol potravinový doplnok registrovaný v niektorých krajinách medzi liekmi. Práve v prípade registrácie ako lieku to býva jasné potvrdenie celkovej účinnosti doplnku, ktoré je obvykle sprevádzané viacerými klinickými štúdiami. Športovci potom majú istotu, že liek disponuje zodpovedajúcim účinkom a zároveň je prakticky bezproblémový z hľadiska dopingu a bez výraznejších vedľajších účinkov. Koenzym Q10 sa toho dočkal v roku 2006 na medzinárodnej konferencii v Maďarsku, kedy bolo za účasti významných vedcov a športových lekárov prehlásené, že koenzym Q10 už môžu aj športovci v Európe získať aj na lekársky predpis, garantujúci bezpečnosť a účinnosť.
Vo väčšine krajinách je Q10 registrovaný ako potravinový doplnok a milióny ľudí (vrátané športovcov) si ho zvykli užívať predovšetkým na povzbudenie celkovej vitality a športovej výkonnosti, prípadne pri niektorých ochoreniach a zdravotných problémoch, na posilnenie srdcovo-cievnej sústavy, ale aj na prehĺbenie regenerácie.
V posledných rokoch vedcov veľmi zaujímajú aktuálne hladiny Q10 v organizme, pretože sa ukazuje, že celkový pomer cholesterol ku Q10 je zásadným pre riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Predpokladá sa tiež, že hladina a biologická aktivita Q10 v organizme výrazne ovplyvňuje činnosť niektorých orgánov, sústav a fyziologických mechanizmov. Nevie sa ešte úplne presne, akým spôsobom koenzym Q10 stimuluje známu schopnosť oxidu dusnatého rozťahovať cievy a tým pumpovať krv so živinami do svalov. Vedeckých pracovníkov zaujíma aj fakt, ako Q10 zvyšuje aktivitu antioxidačných enzýmov. Tie zvyšujú odolnosť športovcov voči tzv. oxidačnému stresu, kedy organizmus atakujú nebezpečné voľné radikály.
Oxidačný stres pri športovaní
Takto sa v športujúcom organizme zvykne označovať nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a ich neutralizáciou. Túto nerovnováhu je možné účinne regulovať pomocou antioxidantov, medzi ktoré patrí aj koenzym Q10.
Medzi bohaté prírodné zdroje Q10 patrí napríklad hovädzie mäso, sója, morské živočíchy, špenát, arašidy a viaceré rastlinné oleje. Pri zvýšenom oxidačnom strese (náročné prípravné alebo súťažné obdobie) sa športovec nezaobíde bez potrebných antioxidantov.
Dávkovanie koenzymu Q10
V súčasnosti sa stretávame s celou radou doplnkov stravy obsahujúcich koenzym Q10, najčastejšie vo forme vstrebateľných želatínových tabliet po 10, 30 alebo 100 mg účinnej látky. Pamätajte, že Q10 je látka rozpustná v tukoch a vo vodnom prostredí sa vstrebáva slabšie.
Odporúčané dávkovanie: denne 30-100 mg Q10. V istých prípadoch (vyšší vek, profesionálni športovci, srdcové problémy, atď.) po porade s lekárom aj vyššie dávky.
Foto zdroj: thinkstock