Kineziotaping – tejpovanie

Kineziotaping

Taping, páskovanie, tejping alebo kineziologický tejping – to všetko sú názvy, ktoré pomenúvajú jednu z najrozšírenejších rehabilitačných a profylaktických metód súčasnosti. Fyzioterapeuti po celom svete už viac ako 25 rokov využívajú páskovú metódu na liečenie kostrovo-svalovej sústavy a lymfatického systému. V poslednej dobe je čoraz jednoduchšie a populárnejšie aj domáce použitie, kineziologické pásky sú vyhľadávané najmä aktívnymi športovcami. Na trhu ich nájdeme v rôznych materiálových prevedeniach, šírkach, dĺžkach a farbách.

História tejpovania

Otcom kineziotapingu je doktor Kenzo Kase, japonský chiropraktik, ktorý pomocou dlhodobého pozorovania a početných výskumov vyvinul kineziologickú pásku. Jeho cieľom, ktorý sa mu podarilo naplniť, bolo, aby páska mala textúru a elasticitu čo najpodobnejšiu tkanivu ľudskej pokožky.

Počas dlhých rokov liečenia rozpoznal, aké vlastnosti by mala mať páska a na čo by mala slúžiť. Jeho zámerom bolo vyvinúť metódu, ktorá by doplnila a vylepšila možnosti dovtedy využívaných rehabilitačných a profylaktických metód. To sa mu podarilo vo forme bavlnenej elastickej pásky, ktorá sa môže natiahnuť až na 160 percent svojho rozmeru. Priľnutie ku koži je zabezpečené zvyčajne prostredníctvom prírodných lepidiel (živice) a štandardnými vlastnosťami sú priedušnosť a vodeodolnosť.

Tejpovanie a súčastnosť

Kineziologické pásky v súčasnosti plnia viacero funkcií. Patria medzi ne rehabilitácia neuromuskulárneho systému, redukovanie bolesti, optimalizácia výkonu, prevencia zranení, zlepšenie prekrvenia a tým pádom aj uzdravenie a výživa kĺbnych ložísk, šliach a svalov.

Princíp sa zakladá na cielenej a presnej aplikácii pásky. Podľa želaného efektu to môže byť buď natiahnutie oblasti kam bude páska nalepená a jej následná aplikácia, alebo natiahnutie pásky s aplikáciou, či fixácia kĺbnych oblastí špecifickým spôsobom, ktorý zaistí oporu kĺbu a jeho udržanie na správnom mieste bez ďalšieho obmedzovania pohybu.

Páska sa predáva buď nasekaná na určité rozmery alebo v celku, pričom jestvujú už aj jej modifikácie – pásky v tvare Y a X pre precízne liečebné aplikácie.

Foto zdroj: thinkstock