Kardio tréning ako aktívna regenerácia

Aeróbny tréning predstavuje v súčasnosti významnú časť tréningového programu rôznych športovcov. Dôvody jeho začlenenia do tréningového plánu sú pritom rôzne – podpora spaľovania tukov, zlepšenie vytrvalosti a kondície, posilnenie imunitného systému, zlepšenie celkového zdravotného stavu. Málo kto už ale zaraďuje kardio tréning ako prostriedok na zlepšenie a urýchlenie regeneračného procesu.

Kardio tréning ako aktívna regenerácia

Hlavne vrcholoví športovci to zvyknú používať pomerne často. Aeróbny tréning vykonaný v miernej intenzite v čase približne do 24 hodín po tréningovej záťaži. Pohybová aktivita má charakter prvotnej regenerácie organizmu, ktorý bol vystavený istej záťaži alebo stresu. Bolo totiž potvrdené, že tento typ tréningu dokáže v spojení s optimálnou stravou a strečingom výrazným spôsobom urýchliť proces zotavenia a rýchlejšie tak zbaviť organizmus únavy. Celý proces zlepšenej regenerácie tu spočíva predovšetkým v podpore krvného obehu, prísune potrebných živín do zaťažených svalov a naopak, v urýchlení odsunu laktátu, ktorý sa vo svaloch nahromadil počas predchádzajúceho tréningu. V opačnom prípade, kedy by kardio nebolo použité, trvá telu o niečo dlhšie zregenerovať ťažký tréning a postupom času sa tak môže o niečo ľahšie dostať do stavu pretrénovania.

Bližšia charakteristika:

Z vyššie uvedených údajov regeneračného kardia je potrebné zdôrazniť pojem nízka intenzita, ktorá je kľúčovým faktorom jeho úspešnosti v odbúravaní únavy. Subjektívne sa dá tento pojem vysvetliť ako intenzita tréningu, v ktorej priebehu by ste mali mať pocit relatívne pohodlného dýchania, počas ktorého je ešte možne dýchať len nosom. Počas tejto aktivity by ste mali byť schopní aj plynule rozprávať. Jedná sa teda o intenzitu hlboko v aeróbnom alebo vytrvalostnom pásme. Objektívne sa dá nízka intenzita zodpovedajúca regeneračnému kardio tréningu vyjadriť prostredníctvom maximálnej tepovej frekvencie. V tomto prípade by to teda malo byť okolo 50-70% z maximálnej tepovej frekvencie. Pre tento účel môžete využiť ľubovoľnú formu aeróbneho tréningu.

Z celej podstaty regeneračného kardio tréningu vyplýva dôležitosť jeho použitia hlavne v prípade pokročilejších športovcov a v prípade športovcov, ktorí trénujú viac ako 3-krát do týždňa. Tréningová jednotka tohto charakteru by mala trvať od 40 do 60 minút (vrátane rozcvičenia a záverečného strečingu) a mala by byť vykonaná do 24 hodín po poslednej tréningovej záťaži. Z jej výhod však môžu čerpať aj ľudia, ktorí trénujú s nižšou frekvenciou. Regeneračný tréning, ako aktívna forma obnovenia síl a energie, by mal byť pevnou súčasťou tréningového plánu športovcov, ktorí to so svojim športom a tréningovým procesom myslia skutočne vážne.

Foto zdroj: thinkstock