Jedlá, o ktorých si myslíte, že sú zdravé

Aj vy ste presvedčení o tom, že vaša strava je kvalitná, no napriek tomu nedosahujete žiadané výsledky? Možno, že sa nestravujete až tak zdravo a kvalitne, ako sa domnievate. Nižšie je zoznam piatich jedál, o ktorých si ľudia myslia, že sú zdravé, no v skutočnosti to až tak neplatí.

Jedlá, o ktorých si myslíte, že sú zdravé

1. Cereálne zmesi:

Cereálie sú vo všeobecnosti považované za zdravé a nutričné jedlo, ktoré sa odporúča konzumovať predovšetkým na raňajky. Lenže nie sú cereálie ako cereálie! Pozorne si všímajte informácie na etiketách, pretože existuje mnoho cereálnych zmesí, ktoré obsahujú príliš veľké množstvo jednoduchých cukrov a prídavných látok. Paradoxom potom je, že na týchto výrobkoch je uvedené niečo v zmysle "podporujú chudnutie".

2. Müsli a fitness tyčinky:

Treba dávať pozor, aké tyčinky si kupujete, na čo sú určené a čo obsahujú. Práve v obsahu rôznych müsli tyčiniek je obrovský rozdiel. Zložky ako ovsené vločky alebo orechy sú samozrejme v poriadku, ale vyhýbajte sa hlavne tyčinkám s veľkým obsahom jednoduchých sacharidov (rafinovaný cukor, sirupy, sladidlá, nekvalitná mliečna čokoláda a podobne).

3. Odtučnené a ovocné jogurty:

Mnoho ľudí automaticky zaradzuje jogurty medzi zdravú výživu. Dokonca ak je aj na obale jogurtu uvedené, že neobsahuje žiadny tuk, neznamená to, že bude hneď tou správnou voľbou. Pozornejší pohľad na nutričné hodnoty vám následne prezradí, že obsahuje množstvo nekvalitných a jednoduchých cukrov, prípadne umelých sladidiel a dochucovadiel. Najlepšou možnosťou sú klasické biele jogurty, bez zbytočných prídavných látok.

4. Tmavé pečivo:

To, že je pečivo tmavé, vôbec neznamená, že ja zdravé alebo celozrnné. Môže byť vyrobené z klasickej bielej múky a následne sa pridajú potrebné farbivá, aby sa dosiahlo tmavé zafarbenie. Nenechajte sa oklamať ani prídavkom celých zŕn, ktorými zvykne byť pečivo posypané. Vyberajte si také produkty, ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky.

5. Športové nápoje:

Podobne aj tu platí, že na trhu existuje veľa druhov rozdielnych športových nápojov. Niektoré sa od seba líšia len minimálne a niektoré sú úplne odlišné buď z hľadiska kvality použitých zložiek, alebo z hľadiska ich celkového obsahu. Mnoho lacných športových nápojov obsahuje dokonca obyčajný cukor a to ako hlavnú zložku. Tiež prídavok 10 alebo 15 minerálov a vitamínov nemusí znamenať veľa, ak sú zastúpené len v zanedbateľných množstvách. Vyberajte si športové nápoje s kvalitnejšími sacharidovými zložkami (podľa druhu použitia) a s dostatočným obsahom elektrolytov.

Foto zdroj: thinkstock