Je zdravé stravovanie skutočne drahšie?

Je zdravé stravovanie skutočne drahšie?

Mnoho ľudí sa častokrát sťažuje, že zdravá strava je drahšia a preto uprednostňujú menej zdravé a lacnejšie potraviny. Vo všeobecnosti to platí. Dnes už však môžeme nájsť v supermarketoch, špecializovaných predajniach alebo v e-shopoch na internete množstvo druhov zdravých potravín za oveľa prijateľnejšie ceny, ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Ak však zoberieme do úvahy prínosy nutrične bohatej a zdravej stravy pre naše telo a športové výkony, pozeráme sa na celú problematiku úplne inak.

Len si predstavte, koľko financií miniete za lieky a rôzne vyšetrenia v prípade, keď vašu stravu podceňujete a kupujete nezdravé zdroje potravín. Len si predstavte, koľko zbytočnej energie vynaložíte pri vašich tréningoch, ak vaša strava nie je kvalitná a nepokrýva energetické a regeneračné potreby náročných cvičení. Zdravšie potraviny síce môžu mať priamo na cenovej etikete vyššiu čiastku ako ich lacné náhrady, no v skutočnosti z dlhodobého hľadiska ušetríte (kvôli ich nutričnej hodnote, zdravotným prínosom a kvôli ich účinnosti a funkcionalite).

Uveďme si niekoľko prípadov, pomocou ktorých môžete ušetriť peniaze a čas pri nakupovaní a príprave zdravých potravín.

1. Kupujte potraviny vo väčších množstvách

Väčšie balenia a nakupovanie viacerých kusov určitých druhov potravín bude vždy výhodným riešením. Urobte si aspoň hrubý odhad, koľko ktorých potravín potrebujete. Následne sa snažte využívať nakupovanie väčších množstiev a sledujte zľavy a zaujímavé akcie. Dávajte si pozor na trvanlivosť jedál a dopredu si premyslite aj ich prípravu a skladovanie.

2. Jedlá si pripravujte doma

Ak chcete mať svoju stravu maximálne pod kontrolou (z hľadiska jej obsahu, úpravy a nutričných hodnôt), najlepšie urobíte, ak budete variť doma. Väčšina jedál sa dá pripraviť na viacero spôsobov. Časovo vyťažení ľudia by mali samozrejme vyberať také spôsoby prípravy jedál, ktoré zaberajú menej času. Veľmi dobrým riešením je pripraviť si jednotlivé pokrmy dopredu a variť vo väčších množstvách (v prípade jedál, ktoré to umožňujú). Nielenže ušetríte čas, ale aj peniaze a budete presne vedieť, čo konzumujete.

3. Kupujte sezónne potraviny

Dôvod je jednoduchý. Nakupovanie mimosezónnych zdrojov potravín je drahé. Zvýšte konzumáciu tých jedál, ktoré majú aktuálne sezónu.

4. Nakupujte také zdroje potravín, ktoré sa ľahšie pripravujú

Jedlá, ktoré sa ľahšie pripravujú a majú dlhšiu trvanlivosť, vám ušetria drahocenný čas. Nemusíte sa na ne sústrediť stále, ale je to vhodné najmä pre tých, ktorí neradi trávia príliš veľa času v kuchyni. Sami najlepšie viete, či máte v aktuálnom období nabitý program a či vás samotné varenie a príprava jedál baví.

Ďalšie tipy:

  • ako prvé nakupujte tie potraviny, ktoré potrebujete najviac; urobte si zoznam potravín podľa priorít,
  • pestovanie vlastných potravín; vlastná záhrada alebo záhradka,
  • obmedzte stravovanie v reštauráciách a verejných stravovacích zariadeniach,
  • nájdite si špecializované predajne so zdravou výživou, staňte sa ich dlhodobými zákazníkmi a získajte s tým spojené výhody.

Foto zdroj: thinkstock