Pre mnohých športovcov a hlavne pre tých, ktorí trénujú pravidelne v posilňovni, býva svalovica akýmsi meradlom dobrého tréningu. Keď ich svaly počas nasledujúcich dni po fyzickom výkone dostatočne nebolia, myslia si, že tréning nebol dostatočne tvrdý a že v ňom niečo neurobili správne. Ale je to skutočne tak? Je nevyhnutné trénovať tak, aby po každom ťažkom tréningu nasledovala svalová horúčka?
![]() |
V minulosti sa ľudia domnievali, že ubolené svaly boli len výsledkom pôsobenia kyseliny mliečnej, ktorá sa vo svaloch nahromadila po namáhavej tréningovej jednotke. Kyselina mliečna je produkovaná vtedy, keď cvičíme dostatočne intenzívne a svalstvo si žiada viac kyslíka, ako mu je telo v daný moment prostredníctvom krvného obehu schopné dodať. Pretože organizmus nie je schopný poskytnúť viac kyslíka, kompenzuje sa to tým, že sa začne iný proces, ktorého vedľajším produktom je kyselina mliečna. A keďže ide o kyselinu, zapríčiňuje typickú pálivú bolesť, ktorú cítime v priebehu tréningu.
Zdanlivo si preto môžeme myslieť, že kyselina mliečna je hlavným vinníkom vzniku svalových bolesti po intenzívnych fyzických výkonoch, no v skutočnosti to tak nie je. Kyselina mliečna je totiž následne zo svalov vyplavená pomerne rýchlo a nezostáva tam prítomná niekoľko hodín alebo dní. Na druhej strane, svalovica sa najčastejšie zvykne objavovať v období od zhruba 8 hodín po ťažkom tréningu až do obdobia približne 36-48 hodín po jeho skončení. To je časový úsek, kedy sú jej príznaky najsilnejšie. Takže, keď to nezapríčiňuje kyselina mliečna, čo potom?
Hlavným dôvodom tohto problému sú tzv. mikrotraumy resp. mikrotrhliny. Ide o malé opotrebovania, trhliny alebo poškodenia svalových vláken (konkrétne ich membrán a kontraktilných častí).
Je teda svalovica po tréningu nevyhnutná?
Odpoveďou je, že do istej miery je to potrebné. Je to práve stres resp. trauma, ktorá prichádza počas a po ťažkom tréningu a ktorá vyvoláva svalový rast a zvýšenie sily. Ak nikdy netrénujete tak, aby ste počas nasledujúcich dni cítili aspoň ľahšiu svalovicu, pravdepodobne netrénujete dostatočne tvrdo a pravdepodobne ani nevidíte výsledky, ktoré by ste vidieť chceli.
Samozrejme, že celý tento problém je spojený aj s tým, ako dobre je váš organizmus na danú záťaž adaptovaný. Tiež nie je správne, ak sa za každú cenu snažíte dosiahnuť čo najväčšie svalovice, ak trvajú aj viac ako pár dni a ak ich považujete za hlavný ukazovateľ úspešnosti tréningu. V takomto prípade by ste sa zahrávali aj s rizikom vzniku zranení a s pretrénovaním.
Snažte sa na celú túto problematiku pozerať triezvo a vyvážene. Nebude dobré, keď vás svaly budú deň čo deň príliš bolieť. A takisto nebude dobré ani to, ak po tréningoch nebudete cítiť žiadne svalovice počas dlhšieho obdobia. Nezabúdajte ani na dôležitosť postupného zvyšovania tréningových kapacít a samozrejme ani na dostatočnú regeneráciu po tréningových jednotkách.
Foto zdroj: thinkstock