Iný pohľad na kofeín

Na kofeín sa zvykne pozerať aj ako na najpopulárnejšiu drogu na svete. Už po storočia každé ráno prebúdza milióny ľudí, ktorí vstávajú so svojou neodmysliteľnou šálkou kávy alebo čaju. V dnešnej dobre však vieme, že táto chemická zlúčenina má aj omnoho väčšie ambície a predpoklady. Nie je to len o stimulačných účinkoch a nakopnutí na začiatku dňa. Vďaka kofeínu totiž môže rásť svalová vytrvalosť a môže mať aj pozitívne účinky na zmiernenie bolesti.

Iný pohľad na kofeín

Výskum vykonaný na University of Nebraska odhalil, že osoby venujúce sa silovému tréningu dokázali po konzumácii kofeínového suplementu jednu hodinu pred tréningom zvýšiť celkový počet vykonaných opakovaní.

Tlak na lavičke cvičili s intenzitou približne 80% z maximálnej váhy. Rovnaké laboratórium následne overilo aj to, že vďaka dávke kofeínu pred tréningom boli športovci schopní vytlačiť v priemere o 2,5 kg viac. Ďalšie štúdie pozitívne vlastnosti kofeínu len potvrdili a pridali, že pred tréningom pomáha znižovať svalovú bolesť, čo umožňuje zvýšiť počet sérii.

Vedci z University of Georgia boli jedni z prvých, ktorí objavili, že kofeín je veľmi účinný pri znižovaní svalovej bolesti. Ich štúdia zistila, že kofeín podávaný hodinu pred cyklistickým výkonom spôsobil nižšiu únavu a bolesť svalov ako tomu bolo u jedincov, ktorí dostávali iba neúčinné placebo.

Tento záver podporila aj štúdia na University of Illinois. Boli v nej skúmaní jedinci, ktorí hodinu pred tridsaťminútovým cyklistickým šprintom prijali kofeín. Došlo u nich takisto k redukcii svalovej bolesti, na ktorú si naopak sťažovali tí, ktorým bolo dávkované placebo.

Ako jeden z ďalších príkladov môžeme vytiahnuť aj vedeckú štúdiu z University of Alabama, v ktorej testované subjekty cvičili silový tréning. Kofeín im bol podaný hodinu pred samotným tréningom. To malo za následok, že boli schopní dokončiť väčší počet opakovaní pre viaceré cviky a cítili nižšiu bolestivosť svalov na konci sérii.

Pokiaľ teda ešte neužívate približne 200-400 mg kofeínu cca 30-60 minút pred tréningom, možno by ste aj na základe tohto o tom mohli pouvažovať a aspoň na istú dobu to vyskúšať. Tento finančne nenáročný doplnok stravy vám okrem iného pomôže, aby ste uprostred tréningu kvôli bolestiam vo svaloch nezastavili.

Vďaka kofeínu budete schopní odcvičiť pri približne rovnakej námahe o niečo väčší tréningový pracovný objem. Tým samozrejme podporíte aj ďalší svalový rast. A navyše, nebudú vás po tréningu tak citeľne bolieť svaly. Sú to všetko celkom sympatické bonusy, ktoré stoja za otestovanie. Mnohé informácie z výskumných laboratórií sú pozitívne a preto sa snažte z užívania kofeínu vyťažiť maximum. Dávajte si však pozor na vyššie dávky a najmä ľudia s vysokým krvným tlakom by mali užívanie aj nižších dávok konzultovať so svojim lekárom.

Foto zdroj: thinkstock