Impulz k zmene má v rukách každý z nás

Určite poznáte výrok "každý sa chce dožiť vysokého veku, no nikto nechce byť starý". Dá sa to parafrázovať aj pre oblasť cvičenia. Každý chce mať zdravé a silné telo, ale málokto je pre to ochotný podstupovať pravidelnú drinu v posilňovni a dodržiavať zásady stravovania a odpočinku. Inak to bohužiaľ (alebo vďakabohu) ani nejde. Ak chcete mať krajšiu a funkčnejšiu postavu, musíte za to zaplatiť.

Impulz k zmene má v rukách každý z nás

Znamená to poriadne zabrať v tréningu, pravidelne sa stravovať a nepodceňovať ani potrebný odpočinok a regeneráciu. Tento životný štýl vás nemá ovplyvňovať až do takej miery, aby ste zanedbávali rodinu, škodili vlastnému zdraviu a zabúdali na dôležité povinnosti. Musíte však v sebe objaviť potrebnú vášeň a zaľúbenie pre tieto činnosti. Musíte doslova nasiaknuť atmosférou posilňovne a snažiť sa postupne zlepšovať.

Popri tom všetkom je potrebné počítať aj s rôznymi komplikáciami. Možno sa zraníte, ochoriete, prípadne ochorie niekto z rodiny, budete pretrénovaní a znechutení, budete mať málo voľného času.

Ako naschvál sa proti vám obrátia aj iné osobné, študijné alebo pracovné problémy. To všetko je však súčasťou celého procesu a bude vás to neustále testovať a zisťovať, aký ste silní.

Snažte sa záujem o tréning neustále udržovať a ani v obdobiach krátkeho prerušenia nepomyslite na to, že sa raz a navždy vzdáte. Vlastnosti ako je túžba, snaha, disciplína a zdravá tvrdohlavosť nekúpite zabalené v krabici alebo vo forme tabliet a suplementov. Musíte ich vydolovať z vlastného vnútra!

Podpora z vášho okolitého prostredia je síce veľmi pekná a častokrát v kritických situáciách aj potrebná. Priatelia vás môžu motivovať a povzbudzovať. Pokiaľ ale nevydržíte a väčšinu neurobíte sami, nikdy nedôjdete tam, kam smerujú vaše sny a ciele. Uvedomte si, že predovšetkým vy sami ste zodpovední sa svoje výsledky. Vnútorná motivácia môže byť skutočne veľmi silná a doslova nevyčerpateľná. Musíte ju len v sebe nájsť a vhodnými spôsobmi prebúdzať.

Impulz k zmene má v rukách každý z nás

Fyzickú silu je schopný a ochotný vyvíjať každý zdravý človek pomerne ľahko a opakovane. Vo svojej základnej podstate to nie je nič ťažké. Nie každý však dokáže účelne a pravidelne prejavovať svoju mentálnu silu a psychickú odolnosť. A práve to sú hlavné aspekty, ktoré predstavujú hranicou medzi úspechom a zlyhaním.

V posilňovni sa musíte namáhať iba vy sami. Iba vy sami musíte nútiť telo a myseľ, aby ešte pridali. Schopnosť meniť vlastné telo je jedným z najväčších apelov a tréning predstavuje základný impulz k tejto zmene, ktorý máte pod kontrolou práve vy. Všetci by sme mali súťažiť predovšetkým sami so sebou a proti sebe. Zlepšovanie je merateľné a k cieľu vedú konkrétne kroky.

Tréning, špeciálne v dnešnej dobe, napĺňa dávnu ľudskú potrebu pre telesnú námahu. Pre ľudí je to úplne prirodzená a potrebná vec. Ak vás zavalia prekážky a problémy, uvedomte si jedno. O výsledku práce nerozhoduje to, čo sa počas nej stane, ale to, ako sa v daných situáciách zachováte.

Foto zdroj: thinkstock

1