Posilňovanie a šport všeobecne prináša ľuďom fyzické, mentálne ale aj fyziologické benefity. Jedným z výrazných pozitívnych účinkov cvičenia je jeho vplyv na hladinu telesných hormónov.
![]() |
Hormóny sú chemické „nosiče správ“, ktoré ovplyvňujú takmer všetky funkcie ľudského tela. Sú produkované viacerými centrami v ľudskom organizme známymi ako žľazy. Žľazy a ich fungovanie ovláda spodná časť medzi mozgu – hypotalamus. Keďže hormóny ovplyvňujú v podstate všetky funkcie ľudského organizmu, je samozrejmé, že ovplyvňujú aj snahy a výsledky športovcov, či profesionálnych alebo amatérov. Medzi najdôležitejšie hormóny priamo ovplyvňujúce človeka, ktorý vykonáva fyzickú aktivitu patria tieto:
Rastový hormón
Rastový hormón stimuluje proteínovú syntézu – rozvoj svalov, silu a rast kostí, šliach a väzív. Zapríčiňuje znižovanie využívania glukózy a zvyšovanie využívania tuku ako paliva počas cvičenia. Tým pomáha odstraňovať telesný tuk a udržiavať hladinu krvného cukru v normálnej hladine. Uvoľňovanie rastového hormónu z pod mozgovej žľazy – hypofýzy narastá úmerne nárastu dĺžky aeróbnej aktivity, špeciálne pri vysoko intenzívnom, tzv. intervalovom tréningu.
Endorfíny
Endorfíny sú vnútorné opioidy, ktoré sa tvoria taktiež v hypofýze. Znižujú chuť do jedla, navodzujú pocit eufórie a redukujú napätie a úzkosť. Množstvo endorfínov v krvi dokáže narásť až päťnásobne. Ideálna je stredne intenzívna aeróbna aktivita alebo intervalový tréning v trvaní aspoň 30 minút. Je dokázané, že po niekoľkých mesiacov pravidelného cvičenia sa u cvičenca vyvinie vyššia citlivosť na endorfíny a tie v krvi ostávajú dlhší čas.
Testosterón
Testosterón je dôležitým hormónom tak pre mužov ako aj ženy, a to v prvom rade pri raste a udržiavaní svalovej hmoty. Zvyšuje bazálny metabolizmus, znižuje telesný tuk a zvyšuje pocit sebadôvery. Vzniká v pohlavných žľazách mužov a žien.
Ženy majú v priemere jednu desatinu z množstva testosterónu nachádzajúceho sa v mužskom tele. Jeho prítomnosť a množstvo tiež ovplyvňuje libido ženy a jej intímne prežívanie. Hladina testostéronu v krvi stúpa približne po 20 minútach cvičenia a udrží sa na tejto úrovni jednu až tri hodiny po cvičení.
Estrogén
Biologický najaktívnejší estrogén, 17 beta estradiol, zvyšuje spaľovanie tukových zásob, zvyšuje tiež bazálny metabolizmus, zlepšuje náladu a libido. Úroveň výskytu tohto hormónu je oveľa vyššia u žien ako u mužov. Pri cvičení sa u žien zvyšuje produkcia tohto hormónu z pohlavných žliaz. Zvýšená hladina estrogénu po cvičení ostáva približne jednu a štyri hodiny.
Tyroxín
Tyroxín sa tvorí v štítnej žľaze. Hormón tyroxín riadi metabolizmus praktiky všetkých telových buniek. Nárast metabolizmu prostredníctvom tohto hormónu zapríčiňuje pocit energie v organizme, v dôsledku čoho telo spáli viac kalórií ako keď sa cíti unavené. Tento fakt je dôležitý pre osoby redukujúce svoju váhu.
Úroveň tyroxínu v krvi vzrastá pri cvičení až o 30% a ostáva zvýšená ešte niekoľko hodín po skončení telesnej aktivity. To, ako dlho sa udrží zvýšená hladina tyroxínu v krvi, závisí od intenzity a dĺžky cvičenia a od toho, či sa cvičenie pravidelne opakuje alebo nie. Pravidelné cvičenie udržuje neustále mierne zvýšenú hladinu tohto hormónu v krvi.
Foto zdroj: thinkstock