Hlavné piliere úspešného diétovania

Kalórie sa stále rátajú

Aspoň približné počítanie kalórii a odhad príjmu hlavných živín bude vždy akýmsi štandardom pri efektívnom zhadzovaní váhy. Keď sa však náhodne opýtate niekoľkých ľudí, čo to vlastne kalória je, dostanete len odpovede typu "je to niečo, čoho by sme nemali prijímať veľa" a podobne. Mnoho z nich dokonca nevie ani to, aké sú hlavné rozdiely medzi bielkovinami, sacharidmitukmi – teda hlavnými živinami, ktoré vytvárajú kalorickú hodnotu pokrmov.

Diéta

Našťastie, v kruhoch pravidelne športujúcich ľudí je to s týmito poznatkami o niečo lepšie. Vieme, že odlišné nutrienty majú odlišný vplyv na funkcie organizmu a hormonálne prostredie. A tí informovanejší vedia aj to, ako kontrolovať svoju váhu, ako priberať a ako chudnúť.

TIP: Ako schudnúť vianočné kilá

V tej najjednoduchšej podstate je to veľmi prosté. Ak neprijímate viac energie ako vydávate, nezávislé na percentuálnych pomeroch jednotlivých živín, nebudete priberať. A naopak, ak neprijímate menej energie ako vydávate resp. spálite, nebudete chudnúť.

Takže pamätajte, že najväčšiu pozornosť musíte upriamiť na celkový kalorický príjem. Až potom príde na rad upravenie percentuálnych podielov hlavných živín a nutričné profily jednotlivých jedál.

Tréning má byť ťažký a náročný

Mnoho jednotlivcov robí stále tú istú chybu, že pri prechode na diétu automaticky radikálne znížia používanú tréningovú záťaž a používajú príliš vysoké počty opakovaní. V diéte si musíte dať pozor hlavne na to, aby celkový tréningový objem nebol príliš vysoký (práve kvôli kalorickému deficitu), ale neprechádzajte od 6-12 opakovaní v sérii k 30-50 a podobným nezmyselným schémam.

Ak chudnete a záleží vám aj na udržaní a ochrane aktívnej svalovej hmoty (čo by malo), musí tomu zodpovedať aj spôsob trénovania. Takže nevymieňajte drepy za predkopávania alebo ramenné tlaky za predpažovanie a nedvíhajte príliš počty opakovaní v sériách. Nemeňte takýmto spôsobom systém trénovania, len trochu zvoľnite a znížte tréningový objem. O ostatné sa postará vhodná strava a kardio.

Ovplyvňovanie hormonálneho prostredia

Áno, celkový kalorický príjem je najdôležitejší, ale optimálne výsledky sa nedostavia, ak správne zloženie stravy nebude podporovať optimálne hormonálne prostredie. Nízkokalorická diéta s 90% sacharidov, 5% bielkovín a 5% tukov samozrejme nebude tou najlepšou voľbou. Nejaké kilogramy síce stratíte aj takto, ale nebudú to tie kilogramy, ktoré ste chceli stratiť.

V diéte by ste mali držať sacharidy po väčšinu dňa na nízkych hodnotách. Udržíte tým nízko aj hladinu inzulínu a uľahčíte spaľovanie tukov. Po namáhavom tréningu sa však sacharidom nevyhýbajte ani v diéte. Je to obdobie, kedy sú sacharidy potrebné na anabolické a anti-katabolické procesy.

Pri chudnutí sa úplne nevyhýbajte ani tukom, ktoré takisto upravujú hormonálne profily v tele a sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie viacerých systémov. Vhodným nastavením diétneho programu teda môžete do výraznej miery ovplyvniť hormonálne prostredie a to môže predstavovať jeden z hlavných rozdielov medzi úspechom a neúspechom.

Foto zdroj: thinkstock