7 dôvodov vzniku zranení

Hlavne dôvody vzniku zranení

Ťažký a intenzívny tréning prináša svoje výsledky, ale vždy tu bude aj určité riziko zranenia, ktorému sa často nevyhnú ani tí najskúsenejší. Cieľom je naučiť sa toto riziko čo najviac obmedziť a odstrániť hlavné dôvody vzniku rôznych zranení. Na tie najzávažnejšie dôvody sa pozrieme v tomto článku.

1. Nesprávna technika

Zoznam nemôže začať ničím iným, ako poznámkou k zlej technike. Zdôrazňuje sa to mnohokrát a práve to môže byť problém, keďže ľudia to už berú ako samozrejmosť a prehliadajú to. Tento krát sa nad tým skúste vážne zamyslieť a sebakriticky posúďte vašu formu pri najbližších tréningoch, pretože práve tá môžu byť najbližšou príčinou vášho zranenia.

2. Príliš ťažké váhy

Ďalší známy obrázok z mnohých posilňovaní, pri ktorom cvičenci používajú váhy nad ich sily, zvŕtajú sa pod činkou a pomáhajú im pri tom sparingpartneri. Takíto ľudia často krát uprednostňujú precvičenie svojho vlastného ega pred skutočným tréningom. Pamätajte si, že váhu musíte mať pod kontrolou vy a nie ona vás.

3. Nadmerné a nevhodné používanie „cheatingu“ a vynútených opakovaní

Cheating a vynútené opakovania patria medzi pokročilé intenzifikačné techniky, ktorých podstatu a určenie mnoho začiatočníkov nechápe. Tí by ich v skutočnosti ani nemali používať pri svojich začiatkoch s posilňovacím tréningom a vyhnú sa tak možným komplikáciám.

4. Príliš častý tréning

Ak nedovolíte telu zregenerovať poškodenie z minulých tréningov a vystavujete ho novej záťaži, zvyšujete aj riziko zranenia. Keď takto postupujete dlhodobo, zahrávate sa s vážnymi vecami a pretrénovanie bude pri takomto postupe ešte tým lepším prípadom.

Zlatou strednou cestou sú 3-4 tréningové jednotky v týždni, ktoré trvajú priemerne jedno hodinu, no toto je samozrejme dosť všeobecný údaj a vždy záleží od konkrétneho tréningového plánu.

5. Podceňovanie rozcvičky, zahriatia a strečingu

Rozcvička a zahriatie pred tréningom predstavujú vlastne nízkointenzívnu činnosť zloženú z viacerých pohybov pomocou viacerých opakovaní. Hlavným cieľom je pripraviť telo na záťaž, aktivovať potrebné svaly a rozprúdiť v tele krv.

Potom budete oveľa lepšie pripravení na nasledujúcu záťaž. Strečing má pri športovaní takisto svoje nezastupiteľné miesto. Má za úlohu natiahnuť príslušne svalstvo, pomôcť mu zrelaxovať a podporiť proces regenerácie.

6. Nevyvážený tréning

Ak váš tréning nie je potrebne vyvážaný a komplexný, môžu sa tak časom vytvárať rôzne svalové nerovnováhy a dysbalancie. Vykonávanie tých istých cvikov a vynechávanie ostatných, ktoré precvičujú sval iným spôsobom a ktoré prepracujú aj protiľahlé alebo stabilizačné svaly, môže byť skutočne veľmi rizikové.

Možnými príkladmi sú napr. zranenia kolena v dôsledku svalových dysbalancii stehenných svalov (kvadriceps – hamstring) alebo bolesti chrbta, ktoré sú často spôsobené nevyváženosťou svalov dolnej časti chrbta a brušného svalstva.

7. Strata koncentrácie

Každému z nás sa aspoň raz za čas stane, že istý pohyb podceníme a stratíme koncentráciu. Musíte sa však snažiť čo najviac to obmedziť. Dôležité je to hlavne pri komplexných viackĺbových cvikoch, pri ktorých sa používajú vyššie záťaže.

Foto zdroj: thinkstock