História Športujeme.sk, alebo ako sa to celé začalo

Športujeme.sk oslavuje 10. narodeniny.

2002 – Ako sa to celé začalo

Pamätáte, čo ste robili pred desiatimi rokmi? Ja rozhodne áno. Študoval som na FTVŠ UK v Bratislave, slovenský internet bol pole neorané, môj monitor mi zaberal celý študentský stôl a pod ním zavýjal vytáčací modem U.S. Robotics.

Prakticky od detstva ma sprevádzali dva koníčky. Šport a počítače. Nikdy som sa nestal vrcholovým športovcom a ani guru programátorom. Keďže mi pre vrcholový šport chýbal talent, na dosiahnutie každého nového osobného rekordu bolo potrebná väčšia drina, ale aj viac premýšľať nad tréningovým procesom. Oba smery mi tak ponúkli dostatočné skúsenosti a rozhľad. Rozhodol som sa ich preto spojiť.

Ako FTVŠák som mal pred sebou žiarivú budúcnosť učiteľa telesnej výchovy na základnej alebo strednej škole. Už počas štúdia som vedel, že touto cestou ísť nechcem. Ale čo iné robiť po škole? Stať sa osobným trénerom. Ale ako získať klientov a trénerské meno? Na internete. A tak som sa dal do práce.

Doména bola zaregistrovaná 19.9.2002 a o necelý mesiac už bol na svete aj web s piatimi článkami. Od tej chvíle každý týždeň pribúdali 3-4 nové články. Web bol čisto statická html stránka. Žiadny redakčný systém. Každý nový článok preto znamenal prerábanie úvodnej stránky a upload cez vytáčací modem. Na počet denných návštevníkov by Vám stačili prsty na rukách.

Mať osobného trénera nebolo v roku 2002 tak bežné ako je tomu dnes. Veril som, že ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť o tom, ako športovať, je veľa. Pre tých tu boli určené články na Športujeme.sk. Je však aj veľa takých, ktorí nebudú mať čas všetko čítať a radšej si zaplatia osobného trénera. A tak sa aj stalo :)

Športujeme.sk 2002

Športujeme.sk 10/2002

Prvý redakčný fotoaparát Športujeme.sk :)

Ako popísať cvik, ak chýbajú názorné fotografie jeho prevedenia? Ťažko. Dnes má digitálny foťák každý mobil. V roku 2002 nemal každý ešte ani mobil. Digitálny fotoaparát stál desiatky tisíc. Pre študenta mimo rozpočet. Na jeden som však financie mal :)

Stál znesiteľných 3000Sk, vážil 40 gramov a volal sa Mustek. Mal 1,3 MPx a v tom čase to bol pre mňa taký malý zázrak. Nemal žiadne LCD, kde by sa dal pozrieť záber. Dokázal uchovať 32 fotiek až do momentu, kedy sa vybil. Potom boli navždy stratené.

prvý redakčný fotoaparát Športujeme.sk
prvý redakčný fotoaparát Športujeme.sk

Hľadáčik bol tak zlý, že sa nim podarilo vždy odfotiť niečo iné ako ste chceli. Keďže nemal LCD, nedalo sa to pri fotení skontrolovať. Aby sa stal použiteľným, na prednú a zadnú stranu hľadáčika som do stredu nakreslil fixkou čiernu bodku. Ak sa pri pohľade cez hľadáčik bodky prekrývali a videl som len jednu, Mustek odfotil to čo som naozaj chcel.

Fotky boli však stále neostré. Pomohlo až rozobratie a „oprava“ podľa internetového návodu. Takýmto tuningom som získal prístroj vďaka ktorému mohla vzniknúť najväčšia databáza cvikov, prehľadne usporiadaná podľa telesných partií.

prvý redakčný fotoaparát Športujeme.sk
Sportujeme.sk klikacia mapa tela

Klikacia mapa tela sa stala pre Športujeme.sk a databázu cvikov charakteristickým na niekoľko rokov

2003 – Písanie, písanie a písanie

Na to, aby sa Športujeme.sk stalo úspešné, bol potrebný obsah. Veľa obsahu. Písanie nových článkov mi zaberalo väčšinu voľného času, ale bavilo ma to. Aby som si bol pri písaní niektorých faktov naozaj istý, bolo potrebné ďalšie samoštúdium. Vedľajším efektom písania sa tak stalo rozširovanie vedomostí.

Ak som napríklad potreboval na predmet na fakulte referát o minerálnych látkach, písal som ho do školy, ale zároveň aj ako seriál článkov pre Športujeme.sk. Pre zaujímavosť, články (referát) o minerálnych látkach a stopových prvkoch má k momentu keď píšem tieto riadky 95 345 prečítaní.

Zaujímavosť roku 2003 – na redakčný email Športujeme.sk občas prišla správa od mojich spolužiakov z  FTVŠ. Nevedeli komu píšu, ale mne bolo hneď jasné prečo :) Chceli vedieť, kedy bude na stránke spracovaná konkrétna téma napr. vitamíny. Je jasné, že ju sami potrebovali spracovať na predmet a odovzdať pre zápočet…

2004 Hurá, nový redakčný systém

Športujeme.sk sa už stáva rozsiahlym portálom. Stále však funguje na statických html stránkach. Akékoľvek pridávanie článkov alebo úpravy, sa stávajú problémom. Stránka tak dostáva nový redakčný systém phpRS a naďalej utešene rastie.

Zaujímavosť roku 2004 – na Slovensku štartuje Alza.sk a inzeruje bannermi na Športujeme.sk

2005 Príchod OBCHOD.sportujeme.sk na scénu

Rok 2005 bol pre Športujeme.sk veľmi dôležitý:

  • Založenie živnosti
  • Vzniká OBCHOD.sportujeme.sk
  • Redizajn
  • Kľúčoví ľudia v mojom okolí

K vzniku OBCHOD.sportujeme.sk – dnes jedného z najznámejších a najväčších internetových obchodov s výživovými doplnkami u nás, sa viaže „zaujímavý“ štart. Môj pohľad do budúcna sa v tomto období stále spájal s trénerstvom. Nechcel som sa venovať eshopu, ale ľudom a trénovaniu. Ponúkol som preto jednému kamennému obchodu s výživovými doplnkami v Bratislave spoluprácu.

Ja sprevádzkujem na stránke eshop s veľkou návštevnosťou a dodám objednávky. Oni zabezpečia tovar a budú vybavovať zásielky. Odmietli ma. Vraj mi tovar predajú, ale nech si to posielam a riešim sám.

To bol pre mňa impulz. S týmto obchodom už komunikácia nepokračovala. Vzniká samostatný OBCHOD.sportujeme.sk. Od spustenia v roku 2005 až do dnešných dní už len rastie.

Redizajn stránky  – Portál dostáva nový grafický vzhľad. Svetlejší stred a nové prvky sú kladne prijaté. Biele pozadie je príjemnejšie pre oči. Narastá čítanosť článkov, ako aj celková návštevnosť.

Športujeme.sk 2005

 

Ako prvé slovenské internetové médium začíname čitateľom prinášať reportáže z kulturistických a fitness súťaží. Komunita nadšencov posilňovania sa pre Športujeme.sk stala typickou až do dnešných dní.

Ľudia ktorí mali na vývoj Športujeme.sk vplyv

V tomto období som stretol dvoch naozaj úplne rozdielnych ľudí. Obaja však mali cezo mňa na vývoj Športujeme.sk nepriamy vplyv. Občas sa zamýšľam, akým smerom by sa stránka uberala, ak by sme sa nestretli…

Miro Veselý – Je autorom webu o chudnutí, no mne pomohol v internetovom svete sa posunúť na vyšší level.

Ivan Sirotka – podnikateľ a developer. Náš vzťah bol spočiatku len na úrovni osobný tréner a klient. Postupne sa mi však stal akýmsi mentorom pre podnikanie. Osvojoval som si cenné rady a naše rozhovory boli ako „brainstorming“ zo sveta biznisu. Získal som nevyhnutné lekcie pre zmenu podnikateľského myslenia.

2006 Keď rastieš tak pridaj

Firma postupne rastie. Obchod zažíva obrovský skok.

2007 Veľké zmeny vo vnútri, ale aj pre oko

Športujeme.sk 2007

Športujeme.sk 12/2007

Až do týchto chvíľ boli zmeny dizajnu viac menej kozmetické. Roku 2007 však portál dostáva úplne nový, svieži vzhľad a aj nové logo. Ohlasy boli výborne, čo sa prejavilo na čítanosti obsahu, ako aj predaji v obchode.

Zaujímavosť roku 2007 – Môj rozhovor pre Žive.sk

Trénerstvo postupne už od roku 2006 opúšťam, aby som sa mohol naplno venovať Športujeme.sk. Záujem klientov o trénovanie pod odborným dohľadom neprestáva. Práve naopak. Už dlhší čas dávam záujemcom kontakt na dobrých trénerov zo svojho okolia. No aj ich kapacita má svoje hranice. Čoskoro mi hlásia plný stav. Už nemajú priestor pre ďalších záujemcov. Nastal čas dať priestor všetkým trénerom. Vzniká prvý a doposiaľ najväčší špecializovaný katalóg trénerov rozdelený podľa krajov.

Galéria fotografií zo súťaží už obsahuje tisíce fotografií a je už neoddeliteľnou súčasťou portálu. Návštevnosť Športujeme.sk je tak vysoká, že robíme hostingovej spoločnosti vrásky na tvári. Po niekoľkých presunoch na menej vyťažené serveri, dostávame jasne najavo, že už nie sme vítaní. Aj to je daň za rast. A tak si musíme hľadať novú hostingovú spoločnosť :)

2008

Portál sa naďalej profesionalizuje a transformujeme sa na S.R.O.

Obchod na ktorom sme začínali už pre takýto vysoký tok objednávok jednoducho nestačí. Spúšťame eshop s úplne novým kódom do poslednej jednotky a nuly. Výsledkom je vyššia rýchlosť, spoľahlivosť pre zákazníka a rýchlejšia expedícia tovaru.

Vzniká kde.sportujeme.sk – komplexný, samostatný katalóg športovísk. Športujeme.sk ponúka informácie o tom, ako športovať. Cieľom nového katalógu je poskytnúť ľuďom čo najviac informácii aj o tom kde športovať.

Zaujímavosť roku 2008 – Na Rádiu Expres bola odvysielaná v rámci relácie Surfujte na ex recenzia Športujeme.sk. Dozvedel som sa o tom tak, že padla stránka. V priebehu veľmi krátkeho času po vypočutí recenzie, sa na web chcelo pozrieť toľko poslucháčov, že to server jednoducho vzdal. Podľa analýzy logu návštevnosti to na prvý pohľad vyzeralo ako útok na stránku :)

2009 Éčka pod drobnohľadom

Skupina užitočných nástrojov pre športovcov – Kalkulačky, dostáva novú posilu. Stáva sa ňou najrozsiahlejšia a najpodrobnejšia databáza aditívnych látok, tzv. éčok. Podobná databáza na slovenskom internete zatiaľ chýbala. Veľmi rýchlo sa preto po svojom vzniku stáva populárna.

2010 Pridaná hodnota bola a je vždy na prvom mieste

Väčšina našej konkurencie s výživovými doplnkami má od svojho vzniku jediný cieľ. Predať ľuďom hocičo a ideálne za čo najviac peňazí. Už od samého vzniku malo Športujeme.sk inú filozofiu. Dávať ľuďom čo najviac pridanej hodnoty. Akýkoľvek predaj bol vždy až na druhom mieste. Aj keď si dnes nasurfujete na hlavnú stránku portálu, je na nej obsah a nie eshop.

Tejto filozofii neostávame nič dlžný ani tento rok. Keď ma môj bývalý učiteľ z FTVŠ Iľja Číž oslovuje pre spoluprácu na fotení, majú vzniknúť bežné čiernobiele vysokoškolské skriptá – metodická príručka ako cvičiť na BOSU. Hneď ako som videl pripravovaný text, zdala sa mi veľká škoda, aby niečo takéto bolo len pre hŕstku FTVŠákov.

Športujeme.sk sa stáva vydavateľstvom  a vychádza doposiaľ unikátna (v SK/CZ) knižná publikácia Ako na BOSU. Metodická príručka sa ihneď stáva populárna medzi osobnými trénermi, ako aj rekreačnými športovcami.

Kniha AKo na BOSU
Kniha AKo na BOSU

2011 Sťahujeme sa, meníme šat a pridávame nové technológie

Nový distribučný sklad

Hneď zo začiatku roka sa sťahujeme do nových priestorov. Nová skladová kapacita je nevyhnutná. Vďaka veľkým priestorom sa nám darí naďalej rozširovať sortiment a u väčšiny výrobkov odosielať už do 24 hodín. Tovar ktorý je uvádzaný „Skladom“, je tak u nás naozaj fyzicky na sklade.

Nové technológie

Väčšina zmien v kóde nemusí byť pre zákazníka vidieť. To, čo si naši zákazníci však určite všimli, bol nový SMS notifikačný systém. Spomedzi špecializovaných eshopov na výživové doplnky ho do procesu vybavovania objednávok zavádzame ako prvý. Zákazník je tak lepšie informovaný o priebehu svojej objednávky už aj cez svoj mobilný telefón.

Ako prvý zo špecializovaných predajcov na športovú výživu ponúkame aj nahliadnuť do skutočných zásob pripravených výrobkov. Údaje sú niekoľkokrát denne aktualizované. Zákazník tak má už pri nákupe dokonalý prehľad, ktorý výrobok máme pripravený skladom a ktorý je u nášho obchodného partnera s potrebnou dĺžkou pre odoslanie. Prehľad nekončí len u výrobkov, ale zahŕňa aj detailnejšie info podľa rozdelenia na konkrétne príchute, veľkostí a iné vlastnosti.

Nový dizajn

Stránka prešla komplet redizajnom. Nový vzhľad zjednocuje a sprehľadňuje rozrastajúce sa časti portálu. Zmene neuniklo ani logo.

V uverejnenej ankete uviedlo až 80% čitateľov, že sa im táto zmena páči :)

Športujeme.sk 2011

Športujeme.sk 2011

2012

Prvý krát atakujeme hranicu 10 000 návštev za deň. Portál obsahuje archív s viac než 1000 článkami a návštevníci si pozrú mesačne milión stránok.

Veľký sklad z pred roka je už ehm… tak akurát. Ako každý rok, aj tento rok Obchod opäť narástol. Skladové priestory, ktoré sa mi ešte pred rokom zdali pre naše potreby veľké, sa za ten rok akosi „scvrkli“. Pre zachovanie kvality služieb Športujeme.sk to bolo však nevyhnutné. Vďaka väčšine produktov skladom je už balík na druhý deň bežne u zákazníka.

Zaujímavosť roku 2012 – Na Funradiu ste mali možnosť počuť našu kampaň

Čo dodať na záver?

V mene tímu Športujeme.sk sa chcem poďakovať našim čitateľom a zákazníkom za priazeň, ktorú ste nám po celé tie roky prejavovali. Beriem to ako záväzok a vynasnažíme sa prinášať stále nové unikátne projekty a neprestať skvalitňovať naše služby. Ak sa Vám môj výlet do histórie stránky, ktorú práve čítate páčil, nezabudnite sa o to v diskusii podeliť, LIKE-kovať a zdieľať ;)

Foto zdroj pre perex: thinkstock