História kulturistiky (II. Časť)

V roku 1946 založil Ben Weider medzinárodnú kulturistickú federáciu (IFBB). V roku 1950 vnikla aj amatérska federácia NABBA. Od roku 1965 IFBB organizuje súťaž MR. Olympia, kde sa prezentujú tí najlepší profesionálni kulturisti.

Prvým víťazom sa stal Larry Scott. V 70. rokoch sa IFBB vyprofilovala ako dominantná kulturistická organizácia na celom svete. Celkovo sa toto obdobie (60. – 70. roky) označuje ako „Zlatá Éra Kulturistiky“. Okrem vzniku Mr. Olympia sa pod to podpísala aj popularita kulturistov ako Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Frank Zane a Dave Draper trénujúcich v Gold Gyme v Kalifornii.

Arnold Schwarzenegger je dnes vnímaný ako najvýznamnejšia osobnosť kulturistiky. Ako sedemnásobný Mr. Olympia sa preslávil aj ako hviezda akčných filmov a neskôr začal budovať kariéru v politike.

Prepojenie kulturistiky s filmovým priemyslom, o ktoré sa pričinili už Steve Reeves a hlavne Arnold, sa prehĺbilo v 80 rokoch. Filmové hviezdy ako Silvester Stallone a Chuck Norris, podobne ako atléti Ben Johnson a Carl Lewis, známy svojimi svalnatými postavami, otvorene podporovali telesné cvičenia a zdravý životný štýl.

Vývoj napredoval ďalej. Vznikali nové tréningové metódy a pretekári sa prezentovali stále väčším svalovým objemom. Lee Haney zvíťazil v roku 1984 na Mr .Olympia s telesnou hmotnosťou okolo 109kg (240libier). V prvej polovici 90. rokov dominoval na Olympii Angličan Dorian Yates s hmotnosťou 118kg (265libier). Dosiahol to vďaka vysoko intenzívnemu tréningovému princípu Heavy Duty ktorý zahŕňa krátke tréningy s nízkym počtom sérii, ale vo veľmi vysokej intenzite.

Bol to akýsi protiklad k víťazom Olympie zo 70 rokov, ktorí preferovali vysoký tréningový objem. (Schwarzenegger a spol. často trénovali dvojfázovo, vyše 3 hodiny denne). Dnešný pretekári, čo sa týka svalovej hmoty, posunuli hranice ešte ďalej.

Kulturistika a doping

Kulturistika pomaly začala skĺzavať k súčasnému trendu, keď sa preferuje čo najväčší objem, často aj na úkor kvality. Okrem toho sa rozšíril aj doping. Aj keď užívanie anabolických steroidov bolo zaznamenané už v 60. rokoch, ku koncu 20 storočia ich vývoj výrazne pokročil.

Na profesionálnych súťažiach IFBB stále nie sú ustanovené jednotné dopingové testy. Pretekári sú často nútený siahnuť po nedovolených prostriedkoch aby sa vyrovnali konkurencii. Je totiž takmer nemožné udržať také veľké množstvo telesnej hmoty s požadovanou kvalitou.

Na druhej strane, stále sa vyskytujú aj menší pretekári, ktorí často pôsobia estetickejšie ako napríklad Dexter Jackson alebo v 80. rokoch Lee Labrada. Mr. Olympia má aj podkategóriu – kde súťažia pretekári s hmotnosťou pod 91kg (202libier).

Ženská kulturistika sa ako športové odvetvie vyprofilovala v roku 1980. Prvou víťazkou Ms. Olympia sa stala Rachel McLish. Koncom 80. rokov dominovala Cory Everson. Prezentovali sa ženskými, vyváženými postavami. Dnes už aj ženská kulturistika preferuje objem a často to pôsobí neesteticky.

Neskôr vznikli súťaže fitness (1995) a z nich sa odčlenilo bodyfitness (figure) 2003 a na Olympii 2010 sa po prvý raz objavila aj kategória bikiny.

Zdroj: bodybuilding.com