História kulturistiky (I. Časť)

Kulturistika je pomerne mladý šport, no s dlhou históriou, keďže starostlivosťou o svoje telo sa ľudia zaoberali už v staroveku. Cvičenia so závažiami praktizovali už v starovekom Egypte, aj keď slúžili hlavne na rozvoj sily a zlepšenie kondície. Neskôr, v Antickom Grécku vznikol tzv. ideál kalokagatie – rovnomerný rozvoj osobnosti, po telesnej aj duševnej stránke, kde sa okrem sily kládol dôraz aj na estetickosť postavy. Cvičenie sa postupne rozšírilo aj do iných krajín, hlavne ako prostiedok na zvyšovanie kondície armády a bežnej populácie.

Eugene Sandow a prvé súťaže

Koncom 19. storočia „dvíhanie závaží“ prerástlo do populárnej formy zábavy. Uskutočňovali sa rôzne súťaže, kde siláci demonštrovali svoju silu dvíhaním bremien a činiek. Hlavným cieľom ich tréningu bola sila, nevedeli nič o výžive a preto ich postavy boli často v rozpore s anitckými ideálmi – neforemné a ťažkopádne.

Vtedy sa na scéne objavil Eugene Sandow, tiež silák ktorý ako prvý okrem fyzickej sily kládol dôraz aj na estetickosť a vyváženosť postavy. Stal sa prvým propagátorom kulturistiky v Európe, neskôr aj v Amerike. Počas jeho kariéry výrazne vzrástol záujem o budovanie tela medzi bežnou populáciou.

Prvá súťaž v kulturistike sa uskutočnila v roku 1891 v Londýne a jej hlavným organizátorom bol práve Sandow. Okrem klasických siláckych disciplín nastúpili na scénu aj kulturisti v súťaži o najlepšiu postavu. Hodnotili sa tieto aspekty:

  • celkový svalový rozvoj,
  • rovnomernosť a vyváženosť jednotlivých partii,
  • kvalita a rys jednotlivých vláken,
  • celkový zdravotný stav
  • a stav pokožky.

Víťazom sa stal William L. Murray, ktorý okrem finančnej odmeny získal aj sošku zakladateľa – Sandowa. Dnes je táto soška udeľovaná vítazovi Mr. Olympia.

30. roky

V 30 rokoch záujem ľudí o kulturistiku opät vzrástol. Stúpol predaj činiek a iných tréningových pomôcok a objavili sa aj nové tréningové metódy. Popri tmavých činkárňach sa začali rozširovať aj novodobé telocvične. Kulturisti často trénovali a predvádzali svoje postavy aj na plážach, najznámejšou v tomto semre je tzv . „Muscle Beach“ v Kalifornii.( www.musclebeachvenice.com/about/)

Okrem Sandowa kulturistiku propagovali aj ďalšie osobnosti ako Bernarr Macfadden, vydavateľ časopisu „Physical Culture“, a známy silák Charles Atlas.

V roku 1939 Amatérska Atletická Únia (AAU) zorganizovala súťaž Mr. America.( http://www.musclememory.com, Júl 2011) Okrem postavy museli súťažiaci prezentovať aj primeraný rozvoj silových schopností v rôznych disciplínach. Víťaz z roku 1940, John Grimek, sa prezentoval dovtedy nevídaným svalovým rozvojom, ktorý prilákal mnohých fanúšikov, aj keď stále sa objavovalo veľa skeptikov.

Vtedy sa zjavil Steve Reeves, ktorý sa okrem víťazstva na Mr. America a novovzniknutej Mr. Universe uplatnil ako hviezda Holywoodskych filmov sa preslávil najmä postavou Herkula.

zdroj: bodybuilding.com