Hernia, prietrž alebo pruh

Prietrž, ľudovo nazývaná aj pruh, je vysunutie orgánu alebo tkaniva cez stenu dutiny, ktorá ho za normálnych okolností obklopuje. Je nepríjemná (aj na pohľad), no pri vhodnom chirurgickom ošetrení zvyčajne nie je taká nebezpečná ako vyzerá. Nebezpečnou sa stáva až vtedy, keď sa preruší prívod krvi do vysunutých orgánov či tkanív (takzvané priškrtenie) a oni postupne začnú odumierať.

Hernia, prietrž alebo pruh

Túto komplikáciu spoznáme podľa toho, že miesto prietrže sa stane tvrdým, na dotyk bolestivým a zafarbeným do červena alebo až do modra. Ak spozorujeme spomenuté príznaky, je nutné okamžite ísť do nemocnice, pretože v niektorých prípadoch hrozí riziko odumretia priškrteného orgánu, ale aj smrti.

Príčin hernie je mnoho – medzi najčastejšie zaraďujeme genetickú predispozíciu, vek, tehotenstvo, niektoré syndrómy, náhly a masívny úbytok váhy, ale aj obezitu. Taktiež sa na vzniku prietrže môžu podieľať silný kašeľ, dlhotrvajúca zápcha, jazvy či zdvíhanie ťažkých váh (napr. pri vzpieraní).

Niektoré hernie môžu bolieť, obvykle však bolesť nie je prítomná. Prietrž môže byť aj vnútorná (teda taká, ktorú na povrchu tela nevidno). Rozlišujeme rôzne druhy hernií – medzi najčastejšie patria trieslová, pupočná, bránicová, stehenná, panvová či vnútrolebečná.

V prípade neuváženého zdvíhania nadmerne ťažkých váh sa vyskytuje najmä trieslová, brušná, pupočná a stehenná prietrž. Treba brať do úvahy, že každá hernia, hoci je včas a správne operovaná, oslabuje tkanivo na mieste výskytu a vyžaduje istú dobu rekonvalescencie. Oslabenie tkaniva a nútené vynechanie tréningov je pre športovcov (obzvlášť bodybuilderov) veľmi nepríjemné, či už zo zdravotného alebo kariérneho hľadiska. Preto je na mieste dodržiavať aspoň základné zásady prevencie a nevystavovať sa zbytočne riziku vzniku prietrže.

Hlavnou zásadou je správne odhadovať váhy pri posilňovaní, nepreceňovať svoje silové možnosti, teda držať sa v rozumných medziach. Podstatné je zvyšovať váhy postupne, radšej pomalšie ako rýchlejšie a taktiež posilňovať všetky partie rovnomerne. Zameriavať sa napríklad len na mohutné ramená a trapézy a popritom zabudnúť na brušné svalstvo sa môže kruto vypomstiť.

V súvislosti s týmto nemožno opomenúť nesprávne používanie vzpieračského opasku. V prípade, že sa opasok dlhšiu dobu používa aj vtedy, keď to nie je potrebné (napríklad počas celého tréningu), organizmus si naň zvykne a svalstvo strednej časti trupu má tendenciu ochabovať.

Ďalšou zásadou pri prevencii prietrže je racionálna strava s vyšším obsahom vlákniny (na zamedzenie chronickej zápchy), a skoncovanie s fajčením, ktoré často spôsobuje permanentný silný kašeľ.

V prípade nadváhy je rozumné zbaviť sa nadbytočného tuku – kilogramy však zhadzovať postupne a pomaly (nie náhle). Napriek tomu, že niektorí ľudia majú geneticky danú nižšiu odolnosť stien dutín, uvedené kroky v najvyššej možnej miere pomáhajú pri eliminovaní vzniku prietrže.

Liečba hernie prebieha na operačnom stole, v súčasnosti čoraz častejšie laparoskopicky. Cieľom operácie je zvyčajne zatlačiť vysunutý orgán či tkanivo späť na pôvodné miesto. Oslabená stena dutiny je následne spevnená, dodatočne sa kontroluje aj vysunutý orgán, kvôli overeniu jeho funkcií. Zvýšená fyzická aktivita sa neodporúča minimálne mesiac po operácii.

Foto zdroj: thinkstock