Do rubriky Športové doplnky zväčša zaraďujem rôzne užitočné pomôcky, ktoré sa pre šport už uchytili a sú obľúbené. Tento článok bude trochu iný. Úvahou, kam sa možno o rok dva začnú uberať niektoré pomôcky pre športovcov.
Keď píšem tieto riadky, sú zatiaľ Google Glass v EU nedostupné. Ich cena bude v úvode určite veľmi vysoká (cca 1000 dolárov). To sa však skôr, či neskôr zmení. Uvádza sa, že cena súčiastok je cca 80 dolárov. Keď som po prvý krát o nich čítal, povedal som si, že to bude skôr výstrelok od Google. Teraz si to už nemyslím.
![]() |
Tak ako mobilné telefóny vytlačili lacné fotoaparáty, tablety vytláčajú osobné počítače, je možné, že google glass a jeho nasledovníci niečo podobné spravia napríklad športtesterom a športovej elektronike všeobecne. Už teraz klasickým športesterom od výrobcov ako Polar, alebo Garmin konkurujú smartofóny so špecializovanou aplikáciou. Kto športuje, ten vie, že veľký mobil bude vždy menej praktický ako „hodinky“ na ruke. Napriek tomu veľa ľudí športuje radšej so smartfonom a nie so športtesterom. Dôvodov je hneď viac.
– smartfón má dnes už „skoro“ každý – aplikácie sú lacné a blbuvzdorné – športovec často počúva aj hudbu = dve zariadenia v jednom – je stále dostupný na telefóne = tri zariadenia v jednom – nie každý lacný športtester má GPS a je ho možné prepojiť na obľúbené tréningové denníky (napr. Endomondo).
Hodinky s Androidom ako riešenie?
Ako sa smartóny z roka na rok stále zväčšujú, dávajú hodinky s androidom zmysel. Už teraz sa dajú zakúpiť rôzne fit hodinky s androidom, ktoré už merajú aj tep. Meranie zabezpečuje senzor na spodnej časti. Netreba hrudný pás. To je podľa môjho názoru aj ich achillova päta. Kým nebudú mať hrudný pás, presnosťou sa ku klasickým športtesterom podľa môjho názoru nepriblížia. Ak ho mať budú, je to už vlastne športtester na báze android :)
Funkčnosť a praktickosť na prvom mieste
Ak ste bežec, asi najužitočnejšou funkciou je nastavenie si zóny v ktorej chcete behať. Napríklad ak niekto chudne, nastaví si zónu napr. 130-136 pulzov. Ak bude bežať prirýchlo, tep vyletí nad 140. Športtester okamžite vydá zvukový signál. Športovec tak vie, že má zvoľniť.
Takého riešenie je veľmi užitočné, pretože počas športovania nie je dobré neustále dvíhať ruku a ostriť zrak na malý displej prístroja. Pre rekreačného športovca je to prinajmenšom nepohodlné a nepraktické. Pre výkonnostného športovca dvíhanie ruky s hodinkami môže znamenať stratu výkonu, alebo dokonca športovo-pohybovú chybu.
Google glass ako riešenie „všetko v jednom“?
Predstavte si riešenie, kedy máte všetko potrebné doslova v oku. Všetko menované zo sveta športtesteru, android smartfónu a smart hodiniek. Doplnené o kameru, ktorá sníma to, čo vidia vaše oči.
Všetky informácie o Vašom tepe zobrazené na mini obrazovke v okuliaroch. Paleta funkcií je ohraničená len aplikáciami od vývojarov z celého sveta. Žiadne viazanie na konkrétneho výrobcu.
Bežec uvidí vďaka kamere a GPS presnú dĺžku trate, miesto kde sa nachádza na trati, ale aj polohu jeho súperov počas preteku. Všetky funkcie bude mať v oku a príkazy zadávať gestami.
Údaje uvidí v reálnom čase nielen športovec, ale aj tréner. Bude tak možné okamžite upravovať tréningové jednotky, alebo rozhodnutia počas preteku. Všetky dáta sa automaticky prenesú do tréningového denníka. Tréner už nebude musieť na zverenca hulákať informáciu z hľadiska alebo okraju športoviska. Pošle ju do okuliarov svojmu zverencovi.
Zážitok zo športového výkonu aj pre fanúšikov
Predná kamera nahradí populárne jednoúčelové kamerky pre šport. Aktuálne sa pripevňujú napr. na prilbu a sú obľúbene hlavne v adrenalínových športoch. Zabezpečujú fanúšikom to, čo vidí napríklad lyžiar, alebo cyklista pri zjazde. Google glass takúto kameru už má. Je umiestená tam, kde má športovec oči. Zážitok tak bude ešte vierohodnejší ako pri kamere na prilbe. Jednoúčelové kamery sa tak stanú zbytočné.
Súčasnosť
Už teraz je možné vidieť prvé lastovičky v profesionálnom športe. Napríklad u hráčov v NBA. Športovci majú všetky informácie v oku a diváci sa môžu na veľkoplošných obrazovkách kochať z pekných smečov z pohľadu skórujúceho hráča.
Budúcnosť
Pre rekreačných športovcov nevidím jedinú prekážku. To, že sa s rozšírením zníži cena, je jasné. S rozšírením pribudnú klony a tisíce aplikácii. Určite aj veľa užitočných programov so zameraním sa na šport.
![]() |
V profi športe to možno tak jednoduché nebude. Je otázne, či funkcionári v profesionálnom športe google glass jednoducho nezakážu. Stačí sa pozrieť, aký veľký je problém zaviesť v 21. storočí moderné technológie. Napríklad kamery do futbalu.
Jedno je však isté. Ak do športu google glass preniknú, zmenia tvár športu navždy.
Foto zdroj: thinkstock