Golf a silový tréning

Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, golf je atletický šport. To znamená, že golfový hráči potrebujú pre dosiahnutie tých najlepších výkonov absolvovať určitú fyzickú prípravu.

Golf a silový tréning

Aj v golfe platí pravidlo, silnejší znamená lepší. Posilňovaním kĺbových väzív a svalov, ktoré sú pri golfe najviac využívané, zlepšíte svoj odpal a výdrž až po osemnástu jamku. Posilňovanie je pri tomto športe dôležité taktiež pre chrbticu a celkové držanie tela. Pôsobí ako prevencia bolestí krížovej chrbtice.

Jedným z výborných cvikov je napríklad ten, pri ktorom ležíte na bruchu, rozpažíte ruky, dvihnete končatiny do vzduchu, napnete celé telo a vydržíte cca 10 sekúnd. Pohyb opakujte v troch sériách po 10-12 opakovaní. Je to rýchly a efektívny cvik, ktorý môžete bez námahy praktizovať doma.

Medzi ďalšie oblasti, v ktorých sa vďaka posilňovaniu zlepšíte je dĺžka odpalu a odstraňovanie handicapov. Cvičenie pôsobí ako prevencia pred náhlymi zraneniami, ktoré hrozia pri prudkých pohyboch, hlavne pri odpale. Dĺžka odpalu totiž závisí nielen od správnej techniky, ale aj od množstva energie a sily, ktorú viete pri odpale vyvinúť v určitom momente. Sila je obzvlášť dôležitá pri častých odpaloch, kedy je okrem techniky potrebná výdrž.

Posilňovanie pre zlepšenie kvality hry nie je v prípade golfu o športovom náradí a špičkovo vybavenom fitnescentre. Pokiaľ vás posilňovacie stroje skôr odrádzajú, množstvo účinných cvikov môžete vykonávať aj bez nich. Praktizovať môžete posilňovacie cvičenia len za pomoci váhy vlastného tela. Jednou z možností sú pilatesové cvičenia alebo kalanetika, kde základom je množstvo opakovaní bez externej záťaže alebo len s minimálnou pridanou záťažou.

Pokiaľ však dáte posilňovni šancu, skúsený tréner vám určite poradí vhodné cviky na posilnenie chrbtového svalstva, ramien a najviac namáhaných svalových partií. Toto všetko vám umožní dosiahnuť v golfe lepšie výsledky. Pridanou hodnotou bude pre vás zlepšenie rovnováhy, zvýšenie sily a flexibility a uspokojivejší pocit z hry.

Foto zdroj: thinkstock