Gainery

Gainery predstavujú jeden z možných doplnkov výživy pre športovcov. Sú relatívne známe, rozšírené a v súčasnosti je možné vyberať z rozmanitých druhov od početnej skupiny výrobcov. Jedná sa o zmesi tukov, cukrov a bielkovín spravidla v práškovej podobe, ktoré sa rozrábajú vo vode, alebo mlieku. Pre zatraktívnenie svojich produktov výrobcovia ponúkajú gainery rôznych príchutí (čokoláda, jahoda, vanilka a pod.). Tento výživový doplnok tak vďaka svojmu zloženiu zlepšuje zásobovanie tela športovca potrebnými látkami. Dostatok tukov, ale predovšetkým bielkovín a sacharidov nedovolí telu skĺznuť do katabolizmu a je tu preto dobrý predpoklad pre rast svalovej hmoty. Princíp gainerov je teda postavený na vysokom kalorickom obsahu. Tento fakt by si mal uvedomiť každý, kto tento doplnok konzumuje a tréning „fláka“. Výsledok sa objaví na objeme, ale prírastok rozhodne nebude svalová hmota. To čo telo nespáli – nevyužije, pôjde do tukov.

Gainery

Pomer živín v gaineroch sa líši podľa receptúry každého výrobcu. Spravidla však väčšinu objemu predstavujú sacharidy rôznej zložitosti (do 80%). Tie tak tvoria hlavný zdroj energie pre cvičenie a znižujú riziko využitia bielkovín ako paliva. Proteíny, ktoré sú tak obsiahnuté v gaineroch, sú využité ako stavebný materiál pre náhradu poškodených svalových vlákien a budovanie nového objemu. Ich podiel v týchto prípravkoch sa pohybuje približne do 20%. Najmenší podiel majú tuky a to asi do 4 – 5%.

Nakoľko je gainer vo svojej podstate jednoduchý na obsah (cukry, tuky, bielkoviny) a produktov veľa, prichádzajú výrobcovia s rôznymi vylepšeniami, aby sa odlíšili a ponúkli zákazníkovi niečo naviac. Medzi látkami, ktoré sú tak často súčasťou, sú minerály, vitamíny, kreatín monohydrát, BCAA – aminokyseliny a pod. Je preto len na športovcovi, aby si pozorne prečítal obsahy výrobkov a sám sa rozhodol na čo hodlá doplnok využiť. Je to ale ťažká úloha, nakoľko výrobcovia zámerne zásobujú zákazníka ťažko porovnateľnými údajmi (napr. rôzne veľké balenia, obsah konkrétnej látky v jednom balení, v 100 mg balenia a pod.). Pri výbere nie je na mieste zohľadňovať len cenu. Spravidla tu totiž platí, že drahšie výroby sú kvalitnejšie. V cene sú často zahrnuté aj náklady na výskumy, ktorých výsledky sa môžu odzrkadliť v efekte výrobku. Jednotlivé zložky majú vyššiu kvalitu, lepšiu vstrebateľnosť, sú v optimálnejšom pomere a naviac často sú súčasťou aj iné „špeciálne“ zložky. Dávkovaním sa zaoberať nebudem, nakoľko je najvhodnejšie riadiť sa informáciami konkrétneho výrobcu.

Pre koho gainery teda sú? Prakticky pre každého, kto tvrdo športuje a potrebuje vykryť svoj energetický výdaj. Znamená to, že uplatnenie si nájde v posilňovni, rovnako ako pri vytrvalostnom tréningu. Tesne po skončení tréningu sa podávajú gainery s výšším podielom sacharidov a niekoľko hodín po tréningu naopak prípravky bohatšie na bielkoviny.

Foto zdroj: thinkstock