Flavonoidy sú látky prirodzene sa nachádzajúce v ovocí, zelenine a niektorých nápojoch, ktoré majú rôzne pozitívne biochemické a antioxidačné účinky. Antioxidačný účinok flavonoidov závisí od ich molekulárnej štruktúry a charakteru jednotlivých typov. Rôzne účinky majú flavonoidy nachádzajúce sa v chmeli, teda v pive, iné vo víne, čaji či sóji.
Podľa svojho zloženia rozoznávame flavonoly, flavóny, isoflavóny, katechíny, chalkóny a iné. Známych je viac než 4000 druhov. Majú pozitívny účinok na zdravie človeka, a to predovšetkým kvôli svojim antivirotickým, antialergickým, protizápalovým a antioxidačným účinkom. Flavonoidy vplývajú pozitívne na zrážanlivosť krvi a všeobecne tvorbu krvných zložiek. Nezanedbateľný je tiež ich protirakovinotvorný efekt.
Flavonoidy spolu s vitamínmi a enzýmami s antioxidačnými účinkami pomáhajú vytvárať a posilňovať celkový obranný systém, a tým chránia organizmus pred chorobami vznikajúcimi z ich nedostatku, ako napríklad ateroskleróza, ischemické ochorenia a zápaly, či rôzne neurodegeneratívne zmeny.
Viaceré štúdie preukázali priamy vplyv flavonoidov na znižovanie výskytu prípadov koronárnej choroby srdca a infarktu myokardu.
Odporúčaná denná dávka týchto dôležitých látok sa pohybuje od 50mg, až po 800mg. 50mg predstavuje absolútne minimum. Primeraná dávka závisí od viacerých faktorov. Predovšetkým od životného štýlu, miery stresu, či fyzického zaťaženia organizmu.
Ideálny spôsob ako zabezpečiť ich dostatočnú prítomnosť v organizme je konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia, sóje a nápojov ako pivo, červené víno, káva, čaj a čerstvé ovocné šťavy. Samozrejme, hlavne s alkoholickými nápojmi to netreba preháňať.
Všeobecne sa odporúča pohár vína týždenne. To isté platí aj o pive. Pri káve a čaji by ste mali dbať na kvalitu. Je vhodné uprednostniť zelený sypaný čaj a v prípade kávy dať pozor, aby nebola prepražená.
Foto zdroj: thinkstock